Víkend byl nadprůměrně teplý, sluníčko bude i příští týden

Praha 1 - O víkendu bylo příjemné slunečné počasí a nadprůměrně vysoké teploty atakovaly dokonce hranici 17 stupňů Celsia. Na mnoha místech, a zvláště na Moravě, se denní teploty pohybovaly čtyři až sedm stupňů nad listopadovým průměrem. Žádné teplotní rekordy ale o víkendu nepadly. Předpověď slibuje slunečné nebo alespoň polojasné počasí do konce týdne i o víkendu. Ochladit by se mělo až další týden.

V sobotu se denní teploty pohybovaly v průměru do 13 stupňů. Na některých místech, především na Moravě, ale meteorologové naměřili ještě o několik stupňů více. Na Javorníku a na Lučině se vyšplhala rtuť teploměru dokonce na 17 stupňů. Také dnes se pohybují teploty vysoko nad průměrem. V Praze je odpoledne kolem 13 stupňů, na Moravě, třeba v Brodu nad Dyjí, dokonce 14,4 stupně.

V Klementinu, kde se teplota pravidelně měří od roku 1775, v sobotu meteorologové zaznamenali 11,4 stupně Celsia. Průměr teplot pro 14. listopad je přitom na této stanici 4,3 stupně. K překonání rekordu z roku 1926 chybělo v sobotu něco málo přes čtyři stupně. Dnes ve 14:00 odečetli v Klementinu dokonce 12,9 stupně, průměrná teplota pro dnešní den je 4,4 stupně a teplotní rekord z roku 2006 je 16,4 stupně.

Sluníčko by mělo být celý týden

V noci na pondělí začne přes Česko od jihozápadu přecházet frontální systém, který přinese oblačnou až zataženou oblohu a později od západu místy i dešťové přeháňky. Po dvou mimořádně teplých dnech se v pondělí rtuť teploměru vyšplhá k 11 stupňům Celsia, na horách bude kolem šesti stupňů.

Od úterý se ale teplota opět vyhoupne o něco výš a také obloha se začne vyjasňovat. Předpověď slibuje slunečné nebo alespoň polojasné počasí do konce týdne i o víkendu. Od začátku příštího pracovního týdne se ale obloha opět zatáhne, Česko čeká další ochlazení.