Kurzy na ovládání počítače hlasem pro handicapované

Praha – Pro handicapované lidi, kteří například kvůli nepohyblivým rukám nemohou pracovat s počítačem, chce občanské sdružení Polovina nebe pořádat kurzy ovládání počítače hlasem. Program pro to vyvinuli experti na Technické univerzitě v Liberci a v praxi se používá už čtyři roky.

Dvacetiletá Dita je již od dětství závislá na péči druhých. Nemůže hýbat nohama, neovládá ani ruce. Přesto počítač používá stejně jako její vrstevníci. Jen místo rukou jí je největším pomocníkem vlastní hlas. Počítač umí reagovat na více než půl milionu českých slov a pokynů. Ty se dají i libovolně přidávat. Sama Dita si program pochvaluje. Podle svých slov získala alespoň nějaké soukromí.

Pro diktování počítači není překážkou ani vada řeči. Autor projektu Jan Nouza shrnul, že člověk se zkrátka s programem musí naučit pracovat, ale není to prý nic složitého. Bariéru svého handicapu překročila a hlasem počítač v Česku ovládá zatím asi stovka postižených. Vědci by rádi, aby se program v praxi rozšířil ještě víc. Na internetu se dá koupit za zhruba 11 tisíc korun. Na polovinu – zhruba na 5 a půl tisíce – lze získat dotaci jako na pomůcku pro postižené.

Dita byla jedna z prvních, teď chce své zkušenosti na speciálních kurzech předávat ostatním. Nejúspěšnější účastníky navíc zaměstnají firmy, které hlasové technologie používají. Obdobný projekt převodu mluvené řeči do textu vyvinuli také odborníci na Západočeské univerzitě v Plzni. Využívá ho i Česká televize – na titulkování živých pořadů, třeba při přenosu ze sněmovny.