Policisté a hasiči možná vyjdou do ulic, odmítají snížení platů

Praha - Policisté a hasiči hrozí, že budou protestovat v ulicích proti plánovanému snižování platů. Hlavní demonstrace by mohla proběhnout před Strakovou akademií. Před Úřad vlády by mohlo dorazit až 2 000 lidí. Podle šéfa hasičských odborů Zdeňka Jindřicha Oberreitera plánují protesty společně s policisty v první polovině prosince. Informaci přineslo dnešní vydání deníku Právo. Konečné rozhodnutí, jestli protest bude, nebo ne, má padnout ještě tento týden. Policistům se průměrně mají snížit platy o 1 300 korun měsíčně, u hasičů ještě o stovku víc.

„Když z toho policisté necouvnou, zaplníme prostor před Strakovkou natolik, že neprojedou tramvaje,“ dodal Oberreiter. Případná demonstrace má podle šéfa policejních odborů Milana Štěpánka podporu u 85 procent policistů. Protestovat chce i stejné množství hasičů. Stávka policistů ale nehrozí, zákon jim to totiž neumožňuje. Mezi policisty panuje nervozita, protože nikdo neví, jak na tom budou příští rok s platem. Spolu s hasiči si stěžují, že s nimi o chystaných škrtech v rozpočtu nechce jednat ani ministerstvo vnitra ani předseda vlády Jan Fischer. Oběma sice rozeslali dopisy, odpověď ale zatím nepřišla žádná.  

Ministr vnitra Martin Pecina s odboráři souhlasí, výše jejich platů ale podle něj závisí na rozpočtu, o kterém on nerozhoduje. Domnívá se proto, že by neměli chodit před Strakovu akademii, kde zasedá vláda, ale před sněmovnu, která bude o rozpočtu rozhodovat. Po zasedání kabinetu také řekl, že s hasiči komunikuje dostatečně a je ochoten se s nimi kdykoli sejít.

Odboráři: Snížení platů policistů povede k jejich odchodu ze sboru

Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková se ale domnívá, že úvahy o demonstraci jsou předčasné. Stejný názor má i mluvčí generálního hasičského ředitelství Petr Kopáček. „Ministerstvo vyvíjí veškeré úsilí a zpracovalo argumenty odůvodňující nezbytnost zachování dosavadní úrovně platů příslušníků bezpečnostních sborů,“ dodala Malíková.

Čtyřprocentní snížení platů státních zaměstnanců od 1. ledna 2009 předpokládá už schválený vládní balíček úsporných opatření, který má přispět ke snížení deficitu státního rozpočtu na příští rok. Úspory kritizují odboráři. Například právě snížení platů policistů podle nich povede k jejich odchodu ze sboru a sníží se bezpečnostní standard. Policie už navíc letos přišla o stovky milionů korun blokovaných na volná tabulková místa. „Úsporných opatření už na nás padlo dost. Z těchto prostředků se hradila zejména přesčasová práce policistů, kteří museli vykonávat práci za ty, kteří policii chybí,“ dodal Štěpánek.

Návrh státního rozpočtu nyní projednává Poslanecká sněmovna. Základní parametry rozpočtu už schválila. Pro příští rok se předpokládá schodek 162,7 miliardy korun, příjmy by měly být zhruba 1,022 bilionu a výdaje 1,185 bilionu korun.

Policie
Policie