Vláda projedná mimo jiné zdravotnické poplatky

Praha - Vláda Jana Fischera dnes projedná návrhy sociálních demokratů na zrušení poplatků ve zdravotnictví, jednorázový příspěvek k důchodům i návrh umožňující odebírat akademické tituly. Kabinet zároveň vydá stanovisko k novele loterijního zákona a k návrhu, aby se příští rok nesnižovala mateřská. Obě předlohy sepsala KDU-ČSL. Ministři se budou zabývat i návrhem KSČM na zavedení povinných služeb lékařů na pohotovostech. Vláda dnes bude projednávat i novelu zákona o podpoře výroby elektřiny. Předloha by měla umožnit snížení výkupních cen elektřiny ze slunečních elektráren. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které změnu navrhlo, nepotřebuje již toto prosperující odvětví masivní dotační politiku.

Vláda pravděpodobně zaujme negativní stanovisko k návrhu ČSSD na zrušení zdravotnických poplatků, ministryně zdravotnictví Dana Jurásková koncept obhajuje. Stejně tak se dá očekávat negativní stanovisko vlády k lidoveckému návrhu zpřísnění loterijního zákona.

V rámci úsporného Janotova balíčku ministři mateřskou snížili o deset procent. Lidovci a sociální demokraté jsou ale proti a chtějí najít peníze jinde, například v hazardu či v rezortu obrany. Obě strany navrhly své vlastní novely, které by v případě podpory ve sněmovně mohly být přijaty již v prvním čtení. „KDU-ČSL má problém, co se týká mateřské,“ uvedl místopředseda strany Pavel Horák. KDU-ČSL navrhuje, aby se potřebné finance ušetřily například na sporné ekologické zakázce, v rozpočtu ministerstva obrany nebo na příjmech z hazardu.

Vláda bude řešit i zákon o výrobě elektřiny

Novela zákona o podpoře výroby elektřiny počítá s tím, že maximální povolené snížení výkupních cen o pět procent by nemělo platit pro ty druhy obnovitelných zdrojů energie, u kterých je v roce, v němž se o novém stanovení výkupních cen rozhoduje, dosaženo návratnosti investic kratší než jedenáct let. Mluvčí MPO Tomáš Bartovský uvedl, že Energetický regulační úřad připravil výkupní ceny pro jednotlivé kategorie elektřiny z obnovitelných zdrojů tak, aby byla dosažena patnáctiletá návratnost investice včetně přiměřeného zisku.

Kromě posuzování poslaneckých předloh vláda dostane pro informaci také výroční zprávu o drogách v ČR za loňský rok. Na stůl ministři dostanou také náměty na opatření ministerstva školství v souvislosti s mistrovstvím světa v lyžování v Liberci.

Solární panely
Solární panely