ODS a ČSSD popřely, že by chtěly vyvolat volby už v únoru

Praha – Dvě nejsilnější parlamentní strany se údajně domlouvají na možnosti vyvolat volby už v únoru. Zatím se přitom počítá s termínem na konci května. Předseda ODS Mirek Topolánek i šéf ČSSD Jiří Paroubek mají prý obavu z klesající popularity i politické konkurence. Jde hlavně o TOP 09 a nově vzniklou stranu Miloše Zemana. Informaci přinesl deník Právo. Podle Topolánka ale jde jen o spekulace. Paroubek popřel, že by vedení ČSSD s ODS vyjednávalo. Nemá prý záruku, že by předčasné volby soud znovu nezrušil.

Vyjednávání označil za nepravděpodobné i předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS): „Dělat dohodu s člověkem, který svůj slib dodrží přesně 12 hodin, bych považoval za šílenství a nepředpokládám, že by někdo z ODS na tu variantu přistoupil.“ Předčasné volby osobně vidí jako „opravdu velkou křeč“.

Jiří Paroubek:

0„Žádná jednání v tomto směru neprobíhají, určitě ne na úrovni vedení stran. Jestli se nějací poslanci sejdou někde v hospodě a tam si spolu povídají, že by bylo dobré mít ty volby za sebou, to je jiná věc.“    

„Dostal jsem takovou informaci. Dalo se to tušit v situaci, když chtěli poslat Fischera do Bruselu. Obava panuje také z TOP 09 a Zemana. Otázka je, jak by to chtěli provést, když se jim nepodařilo Fischera zbavit. Museli by nejprve shodit jeho vládu, což by oba mohli odskákat u voličů,“ řekl deníku předseda jedné z menších politických stran, který nechtěl být jmenován. Topolánek s Paroubkem se totiž údajně už dlouho bojí toho, že by se Fischer dal na politickou kariéru. Premiér to ale zatím odmítá.          

Topolánek: Na spekulace nebudu reagovat

Vyvolat teď volby by navíc nemuselo být tak složité. Parlament už v září schválil možnost seberozpuštění Poslanecké sněmovny, pokud s tím vysloví souhlas tři pětiny, tedy 120 poslanců. Obě nejsilnější strany přitom dají dohromady 149 hlasů. Zemanově Straně práv občanů by ale předčasné volby v únoru výrazně zkomplikovaly situaci. Její ustavující sjezd by se měl totiž podle plánů uskutečnit až na jaře příštího roku.

„Dozvěděl jsem se, že ODS a ČSSD vedou už několik týdnů rozhovory o změně volebního systému na většinový,“ řekl deníku předseda Strany zelených Ondřej Liška. Obě strany ale popřely i tyto informace. „Zásadně nekomentuji spekulace, tato se nicméně nezakládá na pravdě,“ reagoval Topolánek. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha „popadla pana Lišku zřejmě chřipka, nedej bože prasečí, a má horečku“. Paroubek ale na Facebooku veřejně přiznal, že s Liškou o změně volebního systému jednal. Liška chtěl podle něj záruky, aby nebyly poškozeny menší strany, výměnou by pak zelení podpořili Špidlu jako eurokomisaře.