Kvůli předraženému justičnímu paláci nebude nikdo obviněn

Praha - Kvůli prodražené stavbě brněnského justičního paláce nemá být nikdo obviněn. Protikorupční policie totiž dospěla k závěru, že se v kauze nepotvrdilo podezření ze spáchání trestného činu. Případem se má zabývat ministerstvo financí s podezřením na spáchání správního deliktu porušení rozpočtové kázně. Stavba paláce se prodražila o více než miliardu korun, trestní oznámení podal loni v srpnu prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Výstavbu financoval stát.

„V souvislosti s kauzou justičního paláce v Brně jsme neprokázali, že by došlo k jakémukoliv trestnému činu,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Spekulace, podle kterých byly při stavbě areálu například fakturovány vymyšlené práce, policie nepotvrdila. Zastavení policejního vyšetřování ale ještě vůbec nemusí znamenat, že by justiční palác nebyl stavbou předraženou. 
 
NKÚ loni zjistil, že chyby a nedostatky Krajského soudu v Brně při řízení projektu výstavby justičního paláce v Brně a nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost ministerstva spravedlnosti způsobily, že schválené náklady 1,7 miliardy korun vzrostly na bezmála dvě miliardy korun.