Ostrava se ponořila do totality

Ostrava – O více než dvacet let zpátky se posunulo Masarykovo náměstí v Ostravě. Stalo se z něj totalitní městečko, po kterém se prochází členové STB a z balkónů se ozývá projev Gustáva Husáka. Ostravané si třídenním projektem s názvem Cesta ke svobodě připomínají dvacáté výročí pádu komunismu.

Návštěvníci také mají možnost zhlédnout dobovou módní přehlídku, projet se v retro autobusu nebo mohou diskutovat s pamětníky. Během tří dnů se také uskuteční několik divadelních představení či promítání dobových filmů. „Takhle na chvilku je to legrace, ale v tom režimu to žádná sranda nebyla,“ uvedla Marie Kušňáková z ostravského gymnázia. 

"Celá akce je vyvrcholením dlouhodobého projektu, který organizuje občanské sdružení Pant. Mezi jeho členy patří hlavně středoškolští učitelé. Ti také vytvořili vzdělávací portál moderních dějin," řekla redaktorka ČT Silvie Kleková. Zejména kvůli studentům se totiž Cesta ke svobodě uskutečnila.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Oslavy sametové revoluce se konají i v moravské metropoli. V Brně-Bohunicích byl odhalen čtyřmetrový památník, který připomíná vyvlastnění a následné zbourání bohunických domů. „Zážitky z té doby jsou mnohdy až příliš kruté, takže o nich člověk nerad hovoří, ale myslím, že nejhorší zážitek vždycky bylo zatýkání,“ podotkl účastník brněnských oslav a místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Zítra ráno proběhne v centru Brna pietní akt, jehož se zúčastní primátor Roman Onderka (ČSSD) či hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). O kulturní složku se pak postará divadlo Husa na provázku, které přichystalo 12hodinový divadelní maraton.

Památník v Brně-Bohunicích
Památník v Brně-Bohunicích