Rodina popálené Natálky se už nastěhovala do nového

Vítkov - Rodiče tříleté Natálky, která utrpěla vážné popáleniny při žhářském útoku neonacistů ve Vítkově na Opavsku, se dnes přestěhovali do nového domova. Po sedmi měsících opustila rodina stísněné prostory azylové ubytovny a svůj skromný majetek přestěhovala do domu v Budišově nad Budišovkou. Ten je jen několik kilometrů od místa, kde stál jejich původní, plameny zcela zničený domov. Rodina má dnes dvojnásobný důvod k radosti -otec Natálky Pavel Kudrik dostal od prezidenta Václava Klause milost a nebude si muset odpykávat trest za krádež.

„Jsme moc rádi. Už budeme ve svém,“ řekla matka Natálky Anna Siváková. Dodala, že do domku se přestěhovali, i když ještě není zcela dokončena jeho rekonstrukce. „Udělali jsme nejnutnější opravy. Na další zatím nemáme peníze,“ svěřila se. Stěhovat se navíc museli. „Už jsme museli z ubytovny pryč. Další pobyt bychom museli platit,“ vysvětlila.

Dnes do domku převezla se svým partnerem Pavlem Kudrikem jen pár krabic, které měli ve vítkovské ubytovně. Velké stěhování má naplánováno na středu. To se bude z ostravského skladu do Budišova převážet nábytek, který rodina dostala od různých dárců. „Jsme moc vděční. Děkujeme všem za pomoc,“ doplnila Siváková.

Natálka se pozvolna zotavuje

Žena se už těší, že v novém domově přivítá i Natálku. Malá dívka se pozvolna zotavuje z vážných popálenin a v nejbližších dnech by měla být přeložena na běžný pokoj. Pokud půjde vše tak dobře, jako dosud, mohla by rodina v domku společně strávit už Vánoce.

Domek, který rodina pořídila, dosud chátral. Koupili jej z peněz, jež se sešly na speciálně vytvořeném účtu. Celkem se díky vlně solidarity na kontě sešlo 890.000 korun. Z této sumy bylo 270.000 použito na úpravu bytu, v němž našla útočiště část postižené rodiny - dědeček a babička Natálky a nevlastní strýc. „Zbytek peněz jsme použili na nákup domku a jeho opravu,“ doplnila Siváková.


Žháři na domek rodiny z Vítkova zaútočili v noci na 19. dubna. Do budovy vhodili tři zápalné láhve naplněné benzinem. Dům si vybrali náhodně, ale věděli, že v něm žije rodina s dětmi. Následný požár dům zcela zničil. Z devítičlenné spící rodiny utrpěli popáleniny tři lidé - Anna Siváková, Petr Kudrik a nejvážnější právě jejich dcera. Policie kvůli tomu obvinila čtyři ultrapravicové extremisty z Opavska a Bruntálska. Všichni obvinění patří k příznivcům krajní pravice a hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest. 

Anna Siváková v novém domě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24