Nemocnice kvůli chřipce zakazují návštěvy

Praha – Nemocnice v Česku přistupují kvůli nárůstu akutních respiračních onemocnění k zákazu návštěv. K tomuto kroku přistoupily Nemocnice následné péče Svatá Anna v Plané na Tachovsku, nemocnice ve Frýdku-Místku, od úterý bude platit v nemocnicích v Trutnově, Náchodě a Dvoře Králové nad Labem.

Opatření je většinou preventivního charakteru. Nemocnice se tak snaží zabránit dalšímu šíření infekcí. Zákaz návštěv už v neděli vyhlásila nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, dnes tak učinila nemocnice v Jičíně.

Karlovarský kraj zase kvůli chřipkovým onemocněním zrušil slavnostní otevření zrekonstruované části Domova pro seniory v Chebu. Jedna z pracovnic totiž onemocněla. Není vyloučeno, že se u ní jedná o prasečí chřipku.

Školy kvůli chřipce vyhlašují prázdniny

Ministerstvo zdravotnictví jedná s ministerstvem školství o podmínkách, za kterých by školy mohly vyhlásit takzvané chřipkové prázdniny. Školy zřejmě dostanou doporučení, aby zastavily výuku, pokud mají 15 až 20 procent nemocných žáků, volno by v takovém případě trvalo minimálně sedm dní. Po jednání vlády to uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Kvůli vysoké nemocnosti žáků i kantorů budou mít všechny základní školy v Novém Jičíně, kromě školy v městské části Libhošť, od středy 18. listopadu do pátku 20. listopadu ředitelské volno. V některých školách totiž chybělo až 40 procent žáků.

Chřipkové prázdniny už v uplynulých dnech vyhlásili například na základní škole v Horní Suché na Karvinsku, kde onemocněl jeden žák a dvě učitelky. Volno dostali také studenti Slovanského gymnázia v Olomouci, Střední odborné školy železniční, stavební a památkové péče v Šumperku a jedné ze základních škol v Uherském Hradišti.