ČSSD vysílá rozhovory k listopadu 1989

Praha - Vlastní televizní studio si dnes přímo na pěší zóně na pražském Andělu otevřela ČSSD. Natáčí zde rozhovory se členy strany a dalšími hosty, které promítá kolemjdoucím na velkoplošnou obrazovku. Studio zde bude stát až do středy v rámci projektu Klíčem je dialog. Ten spustila ČSSD dnes a jeho hlavním cílem je podle předsedy strany Jiřího Paroubka „vyvolat diskuzi o odkazu 17. listopadu pro současnost“.

Za tři dny mají ve studiu vystoupit čtyři desítky osobností. Dnes hosté sociálních demokratů diskutují na téma boj za svobodu, v úterý budou hovořit o 17. listopadu a jeho odkazu budoucnosti a ve středu o vizi České republiky v Evropské unii.

„Pozvali jsme 40 hostů z řad politiků, politologů, historiků, sociologů, novinářů a dalších osobností. Mezi lidmi, kteří vystoupí, budou například Valtr Komárek, který byl jedním z nejaktivnějších mužů listopadu, Jiří Dienstbier, pro kterého platí stejná charakteristika, Petr Uhl, Jaroslav Šabata či Petr Miller,“ vyjmenoval několik hostů Paroubek. Dodal, že hovořit přijdou také členové vlády Jan Kohout, Martin Pecina nebo budoucí eurokomisař Štefan Füle.

Video Oslavy 20. výročí obnovení činnosti ČSSD
video

Oslavy 20. výročí obnovení činnosti ČSSD

Projekt ČSSD má kromě takzvané sametové revoluce připomínat i obnovení činnosti strany po roce 1989, která do té doby působila v exilu. Sociální demokraté dnes odpoledne vyznamenají některé osobnosti, například svého prvního polistopadového předsedu Jiřího Horáka.

Sociální demokraté si připomínají 20. výročí obnovení činnosti

Česko za posledních 20 let dokázalo naplnit vize sametové revoluce, kterými byly především zavedení pluralitní demokracie, tržního hospodářství a zakotvení země v západních strukturách. U příležitosti 20. výročí obnovení činnosti sociální demokracie v Československu to uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. 

V příštích 20 letech je třeba výrazně zvýšit kvalitu života českých občanů. „Pracujeme na vizi, jak zařadit Českou republiku do roku 2025 mezi prvních 10 zemí Evropské unie s nejvyšší životní úrovní a kvalitou života,“ prohlásil Paroubek. Strana podle něj bude na projektu spolupracovat i s odborníky mimo ČSSD.

Šéf sociálních demokratů také v projevu přirovnal 17. listopad 1989 co do důležitosti k 28. říjnu 1918, kdy bylo založeno Československo. Pád komunistického režimu byl nicméně podle něj nevyhnutelný, a kdyby k němu nevedlo potlačení studentské demonstrace, nastal by při jiné příležitosti. Vyzdvihl také roli bývalého prezidenta Václava Havla při obnově svobody a demokracie.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek