Klaus kvůli Lisabonské smlouvě uvažoval o abdikaci

Praha - Prezident Václav Klaus uvažoval o tom, že kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy odstoupí z úřadu. Řekl to dnes při diskusi se studenty na pražské právnické fakultě. Krok prý neučinil kvůli tomu, že zásadní obrat ve fungování nynější Evropské unie znamenala už Maastrichtská smlouva, která platí od roku 1993.

Klaus řekl, že o abdikaci samozřejmě uvažoval. „Přiznám se, že v různých chvílích a po různých výrocích jsem k tomu neměl daleko,“ podotkl prezident. Zvítězilo to, že jakkoli prý pokládá Lisabonskou smlouvu za závažnou, daleko zásadnější „přesmyčka a výhybka“ nastala v nynější EU už Maastrichtskou smlouvou.

„To bylo to základní přehození výhybky,“ řekl Klaus. Připomněl, že Česko tehdy nebylo členem unie a mělo své starosti s transformací. Zásadní zvrat v EU, tedy Maastrichtská smlouva, se navíc připravoval už ve druhé polovině 80. let, uvedl prezident. Kdyby se prý chtěl někam vracet, bylo by to před Maastrichtskou smlouvu.

Václav Klaus na diskusi s názvem „Studenti a 17. listopad“ hovořil mimo jiné o tom, co pro něj znamenal revoluční rok 1989. „Pro mě je to oslava konce komunismu a počátku vytváření svobodné společnosti u nás,“ uvedl Klaus před zcela zaplněnou aulou Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Prezident si také myslí, že se komunismus ani nacismus nevrátí. Varoval však před jinými „ismy“, jejichž charakteristiky jsou prý podobné. Klaus jmenoval environmentalismus a „globální oteplovače“. Je známo, že Klaus patří k jejich předním odpůrcům.

Václav Klaus
Václav Klaus