Vláda zamítla návrh ČSSD na odebírání vysokoškolských titulů

Praha – Vláda Jana Fischera se nepřidala na stranu ČSSD, která chtěla změnit vysokoškolský zákon tak, aby bylo možné zpětné odebírání akademických titulů. Taková změna by prý znamenala návrat před rok 1989, vláda navíc připravuje vlastní návrh terciárního vzdělávání, uvedla na brífinku ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Podle novely sociálních demokratů by mohl rektor vysoké školy zahájit řízení o odnětí titulu nejpozději pět let poté, co jej student získal, a rozhodovala by o tom pětičlenná komise. I přes zamítavé stanovisko kabinetu mohou novelu schválit poslanci.

Předkladatelé z ČSSD se netají tím, že je k novele inspirovala současná kauza na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Podle sociální demokracie by se měl institut odebírání titulu přesně definovat. Už současný správní řád sice umožňuje zpětně v rámci přezkumného řízení zrušit diplom, který student získal neprávem. Není ale jasné, zda tím přestane platit i rozhodnutí o státní zkoušce.   

Důvodem odnětí titulu by bylo podle novely nesplnění podmínek pro jeho udělení nebo prokazatelný podvod. Jde například o snahu získat titul korupcí, klientelismem, pomocí fiktivní nebo zfalšované zkoušky, díky plagiátorské závěrečné práci nebo prací, která neodpovídá zásadám vědecké etiky. 

Kopicová: V prvním kole může přijít o titul deset lidí

Právnická fakulta v Plzni mezitím o víkendu prověřila dalších 20 závěrečných prací, u čtyř z nich zjistila pochybení. Ministryně školství Miroslava Kopicová odhaduje, že v první vlně může o vědecké hodnosti přijít zhruba 10 lidí, uvedla to v rozhovoru pro Radiožurnál. První jména prý očekává od rektora univerzity v nejbližších dnech.

Neoprávněně získané tituly chce Kopicová odebírat formou správního řízení, dotčený člověk se podle ní bude moci obrátit na soud. Ministryně vychází z právních rozborů, které má k dispozici. Popsaný postup považuje za lepší než ten, s nímž přišli někteří poslanci ve své novele vysokoškolského zákona. Jenomže názory na možnost odebírání titulů se různí i mezi renomovanými právníky.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša se musí spoléhat na stanovisko nezávislé advokátní kanceláře - tou je kancelář Karla Čermáka, bývalého ministra spravedlnosti a bývalého předsedy České advokátní komory. „Je to pražská advokátní kancelář, aby ty svazky s právnickou fakultou naší univerzity byly co nejmenší,“ vysvětluje Josef Průša.  

Pokud jde o plzeňská práva, 25. listopadu by měla mít Kopicová k dispozici zprávu akreditační komise, na jejímž základě padne rozhodnutí o tom, zda a v jaké podobě bude na této fakultě pokračovat doktorské studium. Kontroly ale čekají všechny vysoké školy. V lednu by podle ní mělo být k dispozici vyhodnocení matrik všech veřejných vysokých škol a pak začne kontrola soukromých škol.