Celoroční páteční zákaz jízdy kamionů nemá podporu vlády

Praha - Vláda stáhne ze sněmovny návrh novely zákona o silničním provozu, která by zakázala kamionům jízdu v pátek odpoledne po celý rok. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Jan Fischer. Kabinet tak přistoupil na argumenty ministra dopravy Gustáva Slamečky, který chce kamiony v pátek raději omezit vyšší sazbou mýtného.

„Nechceme na to jít administrativní cestou, ale cestou ekonomickou. To je nový přístupový klíč,“ uvedl dnes premiér, který tak podpořil návrhy ministra Slamečky.

Ministr dopravy se už dohodl s dopravci na tom, že v pátek od tří hodin odpoledne do devíti večer se sazby mýtného zvýší až o 50 procent. V jiné dny se naopak mýtné sníží o necelá dvě procenta. Mýtné sazby se liší podle počtu náprav a emisních norem, které vozidla splňují.

Pro stažení novely hovoří podle Slamečky i velké množství výjimek ze zákazu jízdy a očekávaná velká administrativní zátěž spojená s jejich vystavováním a kontrolou. Slamečka rovněž argumentoval nedostatkem parkovacích míst kolem českých dálnic.

Dopravci návrh přijali, neboť prý nebude mít zásadní dopad do jejich nákladů. Naopak jakýkoliv zákaz jízdy ostře odmítají, což hodlali v minulosti podpořit i protesty.

Návrh na celoroční zákaz jízd kamionů v pátek prosadila v koaliční vládě Mirka Topolánka Strana zelených pod vedením tehdejšího předsedy Martina Bursíka. Vládní novela, podle které by kamiony nesměly na silnice mezi 15. a 18. hodinou, již ve sněmovně prošla prvním čtením. Úřednická vláda ji nyní stáhne, což může učinit kdykoliv před definitivním schválením zákona.

Zvýšením mýtného se nic nemění na současných pravidlech pro jízdu kamionů. Podle nich nesmějí kamiony od 7,5 tuny a malé nákladní vozy od 3,5 tuny s přívěsem na dálnice a silnice první třídy o letních prázdninách v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00, celoroční zákaz platí pouze pro neděli od 13:00 do 22:00.