Evropské komisi se nelíbí vodáci na horním toku Vltavy

Praha - Evropská komise zahájila proti České republice správní řízení kvůli splouvání horního toku Vltavy. Znovu tak otevřela dlouholetý ostrý spor mezi šumavskými podnikateli a aktivisty. Teoreticky hrozí Česku vysoká pokuta. Případ by však měl v Bruselu paradoxně posuzovat současný ministr Ladislav Miko, který návštěvní řád šumavského parku sám schvaloval. Miko ale České televizi řekl, že správní řízení půjde mimo něj a on do něj zasahovat nebude.

Podnikatelé ani starostové s rozhodnutím komise spokojeni nejsou. Splouvání horního toku Vltavy v prvních zónách parku je stále možné jen v omezeném období od května do září. Neomezený počet lodí vyplouvá jen při vysokém stavu vody. Pokud hladina klesne pod 61 centimetrů, pak je počet lodí omezen na sto denně a platí se poplatek. Při dalším poklesu hladiny se už splouvat nesmí.

Dopis EK českému ministerstvu životního prostředí:

„… Upozorňujeme, že Česká republika porušuje ustanovení týkající se chráněných zón. A varujeme, že situace může dospět až k žalobě…“

„O přešetření požádali ekologičtí aktivisté. Bruselu dodali i materiály, podle kterých je splouvání dolního toku Vltavy i podle nového, poměrně přísného systému nelegální,“ řekla aktivistka z Okrašlovacího spolku Zdíkovska Dagmar Kjučuková. „Starostové nyní drží palce ministrovi, se kterým o Šumavě velmi ostře vyjednávali,“ podotkl předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka.