Na Liberecku chybí silničářům peníze

Liberec - S nedostatkem peněz na údržbu se potýkají silničáři v Libereckém kraji. Důvodem jsou dvě letošní mimořádné události, a to silné sněžení v době pořádání mistrovství světa na začátku roku a sněhová bouře, která překvapila Jablonecko a Liberecko před měsícem. Náklady na zimní údržbu se v prvních třech měsících letošního roku kvůli silnému sněžení při mistrovství světa v klasickém lyžování vyšplhaly skoro na 30 milionů korun, což je o třetinu víc, než je běžné.

„To byla taková první část, kdy jsme museli vynaložit zvýšené finanční prostředky,“ řekl provozní náměstek silničářů Libereckého kraje Jiří Daníček.

Druhá mimořádná událost přišla přesně před měsícem, kdy Jablonecko a Liberecko překvapilo dvoudenní husté sněžení. Pod tíhou mokrého sněhu se lámaly větve stromů a spolu s náklady na odklízení sněhu stála kalamita silničáře více než 10 milionů korun. Podle radního Libereckého kraje Martina Seppa zbývá 30 milionů korun a v rámci krajské správy silnic se budou hledat vnitřní úspory. To potvrdil i ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Tomáš Jakubal.

Podle silničářů ale zatím nehrozí, že by sypače a pluhy v případě potřeby nevyjely. Podle posledních prognóz by mělo na severu Čech začít sněžit nejdříve v posledním listopadovém týdnu.