Kopicová navrhla lepší financování sportovních akcí

Praha - Ministryně školství Miroslava Kopicová předložila vládě návrh opatření, jak v budoucnu zajistit bezpečnější financování velkých sportovních akcí. Její úřad tak reaguje na chyby, kterých se dopustil při pořádání letošního mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Kvůli podhodnocené finanční a organizační náročnosti akce totiž zůstaly po šampionátu dluhy ve výši 81 milionů korun. Vláda neuvažuje, že by je zaplatila.

„Vláda bude dělat vše pro to, aby do Liberce nešly žádné další peníze, pokud by to nevyžadovaly ryze právní důvody,“ uvedl premiér Jan Fischer po dnešním jednání kabinetu. Kopicová ale v rozhovoru pro Radiožurnál připustila, že o úhradě některých dluhů ze strany státu jednat lze. „Ukáže-li se, že některé výdaje byly objektivní, že se prostě ten odhad nemohl podařit, pak si myslím, že se k tomu můžeme stavět i vstřícně,“ uvedla. Celý dluh prý ale stát určitě „saturovat nebude“, čekat velkou vstřícnost podle ní není možné.

Podle návrhu Kopicové by měli ministerští úředníci více dohlížet na organizování podobných akcí a průběžně je kontrolovat. Pokud by chtěl pořadatel navýšit peníze ze státního rozpočtu, jeho žádost by předtím musela schválit ministryně školství, u menších částek by pak navýšení řešila její první náměstkyně. Pořadatelé sportovních akcí by navíc v budoucnu museli předložit detailní sportovní i ekonomický audit chystané akce. Pořadatel by přitom hradil minimálně polovinu nákladů a v případě nedodržení podmínek by mu hrozily tvrdé sankce. Všechny tyto náměty budou podrobněji zpracovány v závěrečné zprávě, kterou ministerstvo předloží vládě do konce roku.

Hospodaření organizačního výboru libereckého šampionátu, který je v likvidaci, skončilo se ztrátou 81,3 milionu. Své pohledávky přihlásilo podle likvidátora 83 věřitelů, z nichž největším je Dopravní podnik města Liberce, kterému pořadatelé nezaplatili za dopravu přes 20 milionů korun. Téměř devět milionů dluží výbor Technické univerzitě v Liberci. Řada věřitelů se domáhá zaplacení svých pohledávek u soudu. Pokud nepomůže schodek vyrovnat stát, skončí zřejmě Občanské sdružení Liberec 2009 v insolvenčním řízení.

Logo libereckého MS na Tipsport aréně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24