Vláda schválila strategické investice do státních nemocnic

Praha - Kabinet Jana Fischera odsouhlasil upřesněný výčet investic do státních nemocnic pro tento rok. Vláda již v květnu schválila, že letos dá na zásadní modernizaci z výnosu privatizace 1,5 miliardy korun. Dvanáct investičních akcí, které dostávají podporu, je rozloženo na více let a mají celkovou hodnotu 5,59 miliardy. Usnesení z minulého týdne o schválení investic zveřejnil kabinet na svých internetových stránkách.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková zařadila do nového výčtu již probíhající rekonstrukci a modernizaci dětské části pražské Fakultní nemocnice Motol, a to lůžkových křídel A a B a operačního traktu D a D1. Celkové náklady činí 3,15 miliardy korun, do konce roku budou provedeny stavební práce v hodnotě 1,5 miliardy. Návrh změny spočívá v nahrazení dodavatelského úvěru ve výši 390 milionů mimorozpočtovými zdroji, z toho 194,9 milionu dostane nemocnice letos a zbytek v průběhu příštího roku.

Nový výčet zahrnuje také projekt onkologického centra ve Fakultní nemocnici Plzeň. Celkové náklady činí 986 milionů, do konce letošního roku budou provedeny práce za 580 milionů.

Kabinet neschválil projekt brněnského ICRC

Ovšem nakonec nebyly do výčtu příjemců privatizačních peněz pro letošní rok zařazeny Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) v brněnské Fakultní nemocnici U sv. Anny a blok chirurgické a intenzivní onkologie a onkologické patologie v Masarykově onkologickém ústavu Brno. Jejich projekty nejsou hotové. ICRC ale dostane mimorozpočtové peníze, 649 milionů, které budou v kapitole ministerstva zdravotnictví převedeny v příštím roce.

V letošním roce nebude zahájen ani projekt vybudování pavilonu ochranného léčení v Psychiatrické léčebně Černovice - léčebna dosud nezískala stavební povolení, a proto peníze nedostane.

Mezi aktualizovaný výčet 12 investic například patří zpracování projektové dokumentace pro výstavbu traumacentra v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, vybavení centra stereotaktické radiochirurgie a radioterapie ve Fakultní nemocnici Ostrava a Leksellův gama nůž v pražské Nemocnici Na Homolce. Pražská Všeobecná fakultní nemocnice dostane peníze na vypracování analýzy možností rozvoje a modernizace.

Fakultní nemocnice Motol
Fakultní nemocnice Motol
Více fotek
  • Fakultní nemocnice Motol autor: Adéla Pobořilová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/267/26604.jpg
  • Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) autor: ČT24, zdroj: http://www.fnusa.cz/icrc.php http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/451/45057.jpg