Konference v Senátu: Havel přečetl jména bojovníků za svobodu

Praha - Události listopadu 1989 si připomínají také v Senátu, kde se sešlo jedenáct hlav evropských parlamentů. S projevem tu vystoupil exprezident Václav Havel, premiér Jan Fischer, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Havel vyzdvihl úsilí už nežijících osobností, které za komunismu bojovaly za svobodu a přečetl seznam více než více 150 „nenápadných dělníků opozice“.

Havel zmínil například politiky Václava Bendu a Pavla Dostála, muzikanta Milana Hlavsu, herce Josefa Kemra a Rudolfa Hrušínského staršího, kardinála Františka Tomáška, básníka Jaroslava Seiferta, svoji první manželku Olgu Havlovou.

Havlova slova byla v den kulatého výročí 17. listopadu určena všem lidem, kteří „v pochmurném dvacetiletí mezi sovětskou okupací a listopadovým převratem“ opisovali samizdatové texty, organizovali privátní semináře, mše, koncerty či představení a šířili různé časopisy a knihy, pašovali je do zahraničí a tvořili zázemí postupně vznikajících nezávislých iniciativ. Nezapomněl ani na exulanty, kteří „nekončící zápas s totalitní mocí“ podporovali ze zahraničí.

Senátor Schwarzenberg připomenul zahraniční pomoc v boji proti komunistické totalitě. Podle něj jen široký mezinárodní odpor může zabránit nástupu nových podobných ideologií. Schwarzenberg, který žil před listopadem v zahraničí a byl v kontaktu s českými disidenty, považuje za nezbytné dokázat, že lidé v postkomunistických zemích jsou hodni svobody, že jsou duchovně svobodní a věří ve vládu práva.

Někdejší disident Vondra uvedl, že dvě desetiletí života ve svobodě jsou poznamenány čtyřmi dekádami života v totalitě. Svědčí o tom podle něj i způsob, jak si lidé připomínají státní svátky. „K plné emancipaci, zdá se, potřebujeme ještě dalších 20 let, ještě jednu generaci vyrostlou ve svobodných poměrech,“ dodal Vondra.

S projevem vystoupil také jeden ze studentských lídrů v přelomové době Šimon Pánek. Myslí si, že bez ostatních lidí, kteří si vzali ideály studentů za své, by komunistický režim možná vzdoroval déle. Míní, že nyní po dvaceti letech je jasné, že změna systému nepřinesla ještě i změnu chování lidí. „To je součást dlouhé cesty. Jsme snad v polovině,“ řekl Pánek. Část příspěvku věnoval členství v EU, odmítl v něm destruktivní kritiku EU.

Také herec Michal Pavlata hovořil o Evropské unii. Řekl mimo jiné, že chápe obavy prezidenta Václava Klause, který se bojí nové centralizace z Bruselu, když má země zkušenosti z řízení z Moskvy.