Kvůli chřipce zakazují další nemocnice návštěvy

Třinec/Hradec Králové – Další nemocnice dnes zakázaly návštěvy kvůli chřipce. K tomuto opatření přistoupily s okamžitou platností a do odvolání nemocnice Sosna v Třinci, Fakultní nemocnice v Hradci Králové a nemocnice ve Šternberku na Olomoucku. Zákaz návštěv však prý přímo nesouvisí s výskytem viru takzvané prasečí chřipky. Spíše jde o snahu co nejvíce chránit zdraví nemocných hospitalizovaných v nemocnici.

V Královéhradeckém kraji evidovali hygienici v minulém týdnu o 21,5 procenta více nemocných než v týdnu předminulém. V Moravskoslezském kraji vzrostl v tomto období počet nemocných akutními respiračními infekcemi zhruba o čtvrtinu. „Nelze zatím hovořit o nástupu vlny epidemie chřipky. Svědčí o tom i podíl osob ošetřených v kraji pro akutní respirační infekce na lékařských službách první pomoci, který jen mírně převyšuje 30 procent. V době epidemie tento podíl dosahuje 70 až 80 procent,“ vysvětlila krajská hygienička Helena Šebáková.

Vedení nemocnice ve Šternberku na Olomoucku, která je členem skupiny AGEL, se také rozhodlo kvůli rostoucímu počtu pacientů s respiračním onemocněním vyhlásit zákaz návštěv na lůžkových odděleních. Podle mluvčího skupiny Agel Tomáše Želazka se lidé o zdravotním stavu svých příbuzných mohou informovat na oddělení telefonicky: „Vznikne-li kvůli zablokování návštěv závažný problém, který bude nutné neodkladně řešit, posoudí nemocnice u každého případu individuálně i jiné možnosti kontaktu mezi pacientem a jeho rodinou.“

Některé nemocnice již kvůli nárůstu akutních respiračních onemocnění k zákazu návštěv přistoupily. Jde o Nemocnici následné péče Svatá Anna v Plané na Tachovsku, nemocnici ve Frýdku-Místku, od úterý platí zákaz návštěv i ve všech krajských nemocnicích Královéhradeckého kraje, tedy v Trutnově, Náchodě a Dvoře Králové nad Labem.

Školy kvůli chřipce vyhlašují prázdniny

Ministerstvo zdravotnictví jedná s ministerstvem školství o podmínkách, za kterých by školy mohly vyhlásit takzvané chřipkové prázdniny. Školy zřejmě dostanou doporučení, aby zastavily výuku, pokud mají 15 až 20 procent nemocných žáků, volno by v takovém případě trvalo minimálně sedm dní. Po jednání vlády to uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Kvůli vysoké nemocnosti žáků i kantorů budou mít všechny základní školy v Novém Jičíně, kromě školy v městské části Libhošť, od středy 18. listopadu do pátku 20. listopadu ředitelské volno. V některých školách totiž chybělo až 40 procent žáků.