SPZ na přání? V Rakousku si ji lze koupit

Praha – Pokud jste zatoužili po nápadné poznávací značce na auto, v Česku zatím musíte spoléhat na náhodu nebo na úplatek. V řadě evropských zemí je přitom běžnou praxí, že si za příplatek mohou motoristé značku vybrat. Například v sousedním Rakousku zavedli značky na přání přesně před dvaceti lety – od té doby vynesly státu skoro 65 milionů eur. Takto vybrané peníze pak plynou na dopravně-bezpečnostní projekty.

Od podzimu 1989 už si poznávací značku na přání pořídilo 450 tisíc Rakušanů, nejčastěji vystavují na odiv název své firmy, ale fantazii se meze nekladou – zakázané jsou jenom vulgarity a extremistické projevy. Ale třeba takový vládce pekel prošel i v katolickém Rakousku. „Volitelná část značky musí obsahovat nejméně jedno písmeno a jednu číslici a celkem maximálně 6 znaků,“ vysvětluje praxi u našich jižních sousedů Günter Breyer z ministerstva dopravy. 

Majitel cykloobchodu Friedrich Hammermayer byl před dvaceti lety mezi prvními, kteří si značku na přání pořídili – W RAD 19. Rad jako kolo a 19, protože jeho obchod sídlí v 19. obvodu, vysvětluje Hammermayer, který si značku pořídil i kvůli reklamě. Těžko se prý odhaduje, nakolik funguje – každopádně si ji majitel cykloobchodu před pěti lety prodloužil. 

Hospodářská krize letos způsobila pokles zájmu ze strany podnikatelů. Rakouské úřady doufají, že jen dočasný - peníze za SPZ se za 20 let staly samozřejmým zdrojem jejich příjmů.