Hasiči a policisté připravují demonstraci kvůli okrájení mezd

Praha – Odboráři hasičů a policistů dnes projednávají podrobnosti připravovaných protestů. Stěžejním důvodem jejich demonstračních aktivit je čtyřprocentní snižování mezd, které se v novém roce dotkne všech státních zaměstnanců. U policistů by nominální mzdy měly klesnout o 1 300 korun, u hasičů dokonce o 1 400. Ministerstvo vnitra stále věří, že snížení příjmů hasičů a policistů ještě odvrátí.

Odboráři obou složek proti čtyřprocentnímu snížení platů protestovali dopisem, ovšem odpovědi od ministra vnitra ani premiéra se nedočkali. Zvažovanou protestní akci podporuje velká většina odborářů. „Zatím máme pouze údaje z ankety, která běží na našem webu, kde je vidět asi pětaosmdesátiprocentní podpora,“ uvedl pro ČT šéf policejních odborů Milan Štěpánek. Také předseda hasičských odborů Jindřich Oberreiter odhaduje, že 80 procent odborářů z jeho rezortu je ochotno stávkovat.

Na policisty už prý úspor dopadlo dost

Snížení mezd se zajídá především bezpečnostním složkám. Letos již totiž přišly o stovky milionů korun blokovaných na volná tabulková místa. „Z těchto prostředků se hradila zejména přesčasová práce těch policistů, kteří museli vykonávat práci za ty, kteří policii chybí,“ vysvětlil Štěpánek. Pokud by se ministerstvu nepodařilo odboráře přesvědčit, že jejich požadavky vyřeší, plánují se sejít v polovině prosince před Úřadem vlády.