Natálka se podrobila dalšímu zákroku, za 2 týdny může být doma

Ostrava - Tříleté Natálce, která při žhářském útoku neonacistů ve Vítkově utrpěla rozsáhlé popáleniny po celém těle, dnes byla z průdušnice vytažena tracheotomická kanyla, pomocí které bylo doposud nahrazováno Natálčino přirozené dýchání ústy a nosem. Po zákroku by měla začít opět mluvit, neboť vzduch, vedený přes kanylu, dosud neproudil přes její hlasivky. Má za sebou již 16 operací a i nadále ji zřejmě čekají rekonstrukční operace a rehabilitace. Podle primářky popáleninového oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Zdenky Crkvenjaš by při dobré rekonvalescenci mohla Natálka opustit nemocniční prostředí během dvou až tří týdnů.

„V tuto chvíli už je její tělo téměř zhojené, po vytažení kanyly bude ještě 2-3 dny na jednotce intenzivní péče. Poté se jí budeme snažit přeložit na standardní oddělení, kde může být s maminkou. Pokud bude zahojena během dvou týdnů, může klidně jít domů,“ řekla v ranním rozhovoru pro ČT primářka ostravského oddělení popálenin.

Zákrok trval velmi krátkou dobu a nevznikly při něm žádné komplikace. Lékaři je však do budoucna nevylučují. „Samozřejmě ke komplikacím může dojít vždycky, my nevíme, v jakém vztahu je průdušnice. I po vytažení kanyly může dojít k horší evakuaci hlenu a následnému zápalu plic,“ dodala Crkvenjaš. Natálie se podle přítomných osob již stihla zasmát i vyslovit jednoduchá slova. Podle ošetřovatelů je její motorika v dobrém stavu a tříletá holčička, která ležela sedm měsíců na lůžku, již dokáže sama sedět a nyní se soustředí na procvičování chůze.

K tomu pomohla i zatím poslední operace, při které jí lékaři napravili palec na noze, který byl přitažený směrem dolů. Pokud by se operace nepovedla, tak by Natálka nebyla schopná se postavit a rehabilitovat.

Zdenka Crkvenjaš:

„Natálka má za sebou 16 operací, jednak odstranění nekróz, aplikace umělé kůže a následně transplantace vlastní kůže. Poté každý den obvazy, které trvaly hodinu. Natálka se chová celkem jako normální dítě, vypadá spokojeně. Občas se i vzteká, ale ty reakce mi nepřijdou nepřiměřené.“ Navíc nemá Natálka ani po těžké sepsi a stovce prodělaných narkóz poškozené vnitřní orgány, což je podle primářky skoro neuvěřitelné.

Během dvou až tří týdnů se Natálka může dostat do nového domova ke svým rodičům. V budoucnu se však bude muset i nadále podrobit několika operacím, zejména během růstu těla, kdy bude třeba operativně roztáhnout případné jizvy.

Rodiče Natálky se před dvěma dny přestěhovali do nového domova. Po sedmi měsících opustila rodina stísněné prostory azylové ubytovny a svůj skromný majetek přestěhovala do domu v Budišově nad Budišovkou. Ten je jen několik kilometrů od místa, kde stál jejich původní, plameny zcela zničený domov. Prezident Václav Klaus navíc udělil jejímu otci milost, a ten si tak nemusí odpykávat trest za krádež.

Nový domov popálené Natálky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24