Onderka: Znovupřijetí odsouzeného strážníka zákon nepřekročilo

Brno - Opětovným přijetím brněnského strážníka, který byl před třemi lety odsouzen za zbití romského chlapce, nebyl porušen zákon. Novinářům to dnes řekl brněnský primátor Roman Onderka. Podmínka bezúhonnosti se vztahuje na strážníky či čekatele, Pavel Trenz byl přijat pouze jako civilní zaměstnanec na pozici instruktora tělesné přípravy strážníků.

„Jeho přijetí bylo prověřeno jak z úrovně ředitele městské policie, tak i odborové organizace. K porušení zákona ani jakékoliv jiné legislativní normy nedošlo,“ řekl Onderka. Pavel Trenz pracoval u městské policie od listopadu 1999 do ledna 2007. Z jednotky operativního zásahu přešel později k poříční jednotce. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry neměl nikdy konflikt s kolegy ani nadřízenými.

V červnu 2006 byl na brněnském náměstí Svobody okraden a zbit Trenzův třináctiletý syn. Dvojice strážníků se rozhodla vzít spravedlnost do svých rukou a den poté ve službě vyhledala dva romské chlapce, které podezřívala z podílu na útoku. Jednoho z nich odvezli do lesa mezi městskými částmi Útěchov a Soběšice, kde jej podle soudu bili a přikládali ke spánku a do úst nenabitou zbraň. Za to je soud potrestal dvouletým nepodmíněným trestem a zákazem držení střelných zbraní na pět let. Trenz po podmínečném propuštění v lednu minulého roku nastoupil znovu k městské policii jako civilní zaměstnanec.