Jablunkovským tunelem nejezdí vlaky, znovu se propadl

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) – Jablunkovským tunelem nebudou až do odvolání jezdit vlaky. O zastavení dopravy mezi stanicemi Mosty u Jablunkova a Čadca rozhodla Správa železniční dopravní cesty, opatření se týká osobní i nákladní dopravy. Cestující budou muset přestoupit do autobusů, dva páry nočních rychlíků pojedou odklonem přes Vsetín. Nestabilní nadloží nově stavěného sousedního tunelu, nad nímž se včera sesunula půda, přijeli dnes do Mostů zkontrolovat odborníci z báňského úřadu. Měli by určit, zda bude stavba moci pokračovat. Práce jsou zatím pozastaveny. Ačkoli včerejší sesuv na rozdíl od prvního nedělního nezpůsobil problémy s dodávkami elektřiny nebo vody obyvatelům Mostů, rozhodla se stavební společnost Subterra evakuovat obyvatele domu, který stojí nejblíž sesuvu.

„Jde o preventivní opatření. Přikročili jsme k němu v úterý večer, když se propadla druhá část tunelu,“ řekl mluvčí Subterry Vladislav Beneš. Tříčlenná rodina nyní bydlí v hotelu na náklady firmy. Domů se bude moci podle mluvčího vrátit nejdříve v pátek.

Situace vyděsila i další obyvatele obce. „Máme strach. Dělají tunel a pak je tady taková díra,“ řekla žena, která bydlí jen nedaleko kráteru. Její rodiny se evakuace zatím netýká.

Z Eurocity do autobusu a zase zpátky

Správa železniční dopravní cesty se rozhodla dnes odpoledne uzavřít trať mezi Mosty u Jablunkova a česko-slovenskou hranicí u Čadce. Podle mluvčího SŽDC Pavla Hally je po zřícení nadloží nově raženého tunelu nestabilní i ten stávající, kterým projíždějí vlaky. „Naměřili jsme při kontrole využívaného tunelu určitou nestabilitu, proto jsme se rozhodli přikročit k tomuto opatření,“ vysvětlil uzavření tratě Halla.

Po uzavřené trati obvykle jezdí osobní vlaky, rychlíky a Eurocity z Prahy a Ostravska do Žiliny a také řada nákladních vlaků obsluhujících průmyslové zóny na Ostravsku.

Cestující ze všech spojů budou muset v Mostech, resp. v Čadci přestoupit do autobusů. Výjimkou budou lidé, kteří pojedou nočními rychlíky Šírava (Praha–Humenné a zpět) nebo Excelsior (Cheb–Košice a zpět). Ty budou odkloněny z Hranic na Moravě přes Vsetín a Púchov, z Hranic do Mostů u Jablunkova za ně dráhy vypraví náhradní soupravy bez lůžkových a lehátkových vozů. České dráhy očekávají, že se tunel v Mostech u Jablunkova opět otevře až v pondělí.

Stavbaři věří, že tunel znovu nespadne

Stavební firmě se podařilo dokončit jedno ostění u propadlého tunelu a věří, že k dalším sesuvům již nedojde. Již nyní jsou následky propadů nadloží tunelů velmi nákladné, stavební firmě vznikla škoda dosahující několika desítek milionů korun, asi milionovou škodu hlásí také České energetické závody. Nad vznikajícím tunelem vznikl kráter o rozloze přesahující sedmi tisíc metrů čtverečních.

Na místě vyšetřuje také policie. Tomu, kdo je za sesuv zodpovědný, totiž hrozí obvinění z obecného ohrožení a následně až pětileté vězení. Mluvčí frýdecko-místeckých policistů Ivan Žurovec ovšem upozornil, že pátrání po tom, kdo nese na sesuvech největší zodpovědnost, zřejmě bude trvat několik týdnů, nebo i měsíců.