Miloslav Vlk odsloužil mši za Josefa Luxe

Praha - V pražském kostele sv. Josefa se na mši za dlouholetého předsedu lidovců Josefa Luxe ráno sešla asi stovka lidí. V kostele na Malé Straně nechyběli současní politici z KDU-ČSL, například Cyril Svoboda, Michaela Šojdrová nebo Marián Hošek. Mši celebroval kardinál Miloslav Vlk. V čele Československé strany lidové stanul Josef Lux v září 1990. Od března 1992 byl předsedou nástupnické Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové.

Lux se postupně stal významným propagátorem „sociálně tržního hospodářství“. Své postavení na politickém výsluní si dokázal vydobýt i díky obratnému manévrovacímu stylu, který mu vynesl renomé úspěšného vyjednavače. Luxova hvěda zářila nejjasněji na konci roku 1997. V té době dokonce dostal nabídku od prezidenta Václava Havla, aby vedl politické rozhovory o podobě vlády, která měla zemi dovést k předčasným volbám.

Luxův zdravotní stav se ale postupně zhoršoval, v roce 1999 oznámil, že trpí chronickou myeloidní leukemií. Při přípravě na operaci v USA tvrdil, že odchází z funkce, ale nikoli z politiky, protože každý člověk, kterému není lhostejný svět kolem něj, svým způsobem vytváří politiku. 22. listopadu 1999 bývalý předseda lidovců zemřel.

Kardinál Miloslav Vlk celebroval v kostele svatého Josefa v Praze mši za dlouholetého předsedu lidovců Josefa Luxe.
Kardinál Miloslav Vlk celebroval v kostele svatého Josefa v Praze mši za dlouholetého předsedu lidovců Josefa Luxe.