Britská vláda nechá zrekonstruovat deset nejošklivějších nádraží

Londýn – Deset britských železničních stanic, které dopadly nejhůře ve srovnání Station Champions, projde rekonstrukcí. Závěry Station Champions podpořil také ministr dopravy Andrew Adonis, a proto se vláda se rozhodla dát na ni 50 milionů liber. Především by se měl zlepšit stav informačních zařízení, toalet a osvětlení. U nádraží by měla vzniknout také nová parkoviště pro auta a pro kola.

Podle zprávy Station Champions jsou na tom nejhůře stanice Clapham Junction, Barking, Stockport, Manchester Victoria, Preston, Wigan North Western, Liverpool Central, Warrington Bank Quay, Crewe a Luton. „Stanice jsou pevně spojeny s místní komunitou a fungují jako brána jak do města, tak do vlaku. Cestující podle nich oboje hodnotí – chátrající stanice škodí jak městu, tak železnici,“ upozornila zpráva.

Názor Station Champions sdílí i britský ministr dopravy Andrew Adonis. „Když jsem letos v dubnu projížděl železniční síť, zaujaly mě rozdíly mezi zázemím pro cestující v jednotlivých stanicích. Železniční doprava se v posledních letech hodně zlepšila, ale je nutné zlepšit podmínky a služby pro cestující na nádražích,“ uvedl ministr.

V Česku podobný žebříček železničních stanic neexistuje, v zemi je ale mnoho nádraží, která se nedočkala větší opravy již mnoho desetiletí. Patří mezi ně například horní nádraží v Karlových Varech, smíchovské nádraží v Praze nebo stanice v Ostravě-Vítkovicích.