ČSSD i ODS ztrácí, komunistům se 20 let po revoluci daří

Praha - Největší strany v preferencích ztrácejí, ČSSD má nyní 25,4 procenta a ODS 23,3 procenta. Ve srovnání s předchozím průzkumem jde podle listopadového průzkumu agentury STEM o pokles o zhruba jeden, respektive dva procentní body. „V době výročí sametové revoluce si relativně dobře vedou komunisté,“ uvedli autoři. Listopadové preference svěřilo KSČM 12,3 procenta dotázaných.

TOP 09 se usadila na 8,4 procentech, lidovci obdrželi 5,1 procent. Strana zelených pak získala 3,5 procenta. Pro jiné politické subjekty se vyslovilo 6,6 procenta dotázaných, 7,1 procenta uvedlo, že neví, koho by volili, a přes šest procent lidí řeklo, že by nevolili žádnou ze stran.

Výše uvedená čísla vypovídají o stranických preferencích, zahrnují například i nerozhodnuté a lidi, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat žádnou stranu, případně řeknou, že nebudou volit nikoho.

Skutečné volební zisky stran by tak byly vyšší, uvedl STEM, který sestavil i volební model, tedy odhad volebních výsledků. Podle něj by ČSSD ve dvousetčlenné sněmovně obsadila 72 křesel, ODS 69, KSČM 31, TOP 09 by získala 18 mandátů a lidovci deset křesel. „Podle současného rozložení voličské podpory v našem modelu lze stabilní vládu postavit ve velké koalici. Těsnou většinu 103 křesel by dalo také spojení ČSSD a KSČM,“ uvádějí ve výzkumu jeho autoři.