Ministryně Kovářová odvolala dalšího náměstka

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová odvolala dalšího náměstka, tentokrát odchází Pavel Kasík, který měl na starosti ekonomiku – nahradí ho Jaroslav Gacka. Uvedl to dnes server iDnes.cz. Kovářová stojí v čele ministerstva od letošního května a zpočátku tvrdila, že neplánuje žádné zásadní změny. Poté ale úřad nedobrovolně opustil náměstek František Korbel a jeho podřízená, vrchní ředitelka legislativně-právní podsekce Dana Prudíková. Obměny ministryni vytkl i premiér Fischer, který ji v dopise upozornil, že jeho úřednický kabinet má omezený mandát.

„Pan Jaroslav Gacka mi byl doporučen jako zkušený odborník několika na sobě nezávislými zdroji. Očekávám od něj, že využije svých dlouholetých zkušeností a navrhne taková opatření, aby byly vytvořeny reálné podmínky pro zajištění chodu všech složek justice,“ uvedla k tomu Kovářová v tiskové zprávě. Nový náměstek má také zajistit další finanční zdroje, například z Evropské unie. „Nově také bude pod náměstka ekonomické sekce spadat odbor informatiky,“ uvedla mluvčí ministerstva Jitka Zinke. 

Ministerstvo od začátku listopadu sloučilo funkce náměstka sekce mezinárodních vztahů a náměstka sekce vězeňství a resortní kontroly, oběma složkám šéfuje Marek Ženíšek. Úřad tak snížil počet náměstků z pěti na čtyři. Náměstkem sekce mezinárodních vztahů byl až do konce října Tomáš Boček, pak se vrátil na ministerstvo zahraničních věcí, kde do března 2008 působil jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudním dvorem a Soudem prvního stupně v Lucemburku.   

V době působení Kovářové z ministerstva odešla i šéfka justičního odboru a ředitel odboru dohledu, podle ministerstva byl ale jejich odchod dobrovolný a dlouhodobě plánovaný. Na vlastní žádost úřad opustil také náměstek pro sekci justice Vladimír Král. Místo něj si Kovářová přivedla plzeňského advokáta Marka Görgese, který je po náměstku Korbelovi pověřen řízením legislativní sekce.