Policisté zatkli padělatele flash disků

Praha – Padělané a nefunkční flash disky z Číny prodávali dva obchodníci z Frýdku-Místku a Ostravy. Natiskli si tisíce letáků a jeden disk nabízeli za tisíc korun. Než je zatkli policisté, podařilo se jim prodat několik desítek kusů. Americké společnosti Kingston tak vznikla škoda asi 30 tisíc korun, pachatelům, kteří již předtím konali trestnou činnost, hrozí až tři roky vězení.

Vše začalo letos v dubnu, kdy se dva obchodníci ve věku 28 a 36 let vrátili z Číny. S sebou si přivezli i 52 kusů údajně značkových velkokapacitních flash disků s pamětí 32 GB. Na jednu se tak mělo vejít například šest filmů. Disky měla vyrobit Kingston, jedna z předních amerických výrobců počítačových komponentů. „Inzerovali to na internetu s tím, že mají přímý kontakt s firmou, a tak mohou zboží, které normálně stojí 2000, nabídnout za tisícovku,“ upřesnil mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Surovec.

Po připojení flash disku do počítače se na monitoru sice zobrazí dialogové okno a informace o kapacitě 32 GB, dokonce se na ní i ukládají data, nikdy se ale nedají přehrát. Než policisté obchodníky zatkli, stačili prodat 28 padělků. Zbytek jim policisté zabavili spolu s třemi tisíci vytištěnými letáky a razítkem smyšlené firmy. Svoji vinu sice pachatelé popřeli, nicméně svědecké výpovědi je zřejmě usvědčí.

Firma Kingston ze spojených států, jejíž jméno obvinění na flash discích zneužili, policistům napsala, že ji porušením práv k ochranné známce vznikla škoda třicet tisíc korun. Dvojici obchodníků za podvod a porušování práv k ochranné známce hrozí až tři roky vězení.