Policie zatím za řádění pravicových radikálů nikoho neobvinila

Praha - Policie zatím neobvinila ani jednoho ze včera zadržených neonacistů. Potom, co je vykázala od Národního divadla, útočili na kolemjdoucí i novináře, což zachytily i televizní kamery. Nakonec se poprali s muži zákona. Výsledkem včerejší policejní akce je tak zatím jen 16 stoupenců Dělnické strany, kteří budou vysvětlovat, proč nechtěli odejít z rozpuštěného shromáždění. Jestli se budou lídři Dělnické strany zpovídat i z neohlášeného shromáždění, není zatím jasné. Radnice Prahy 1 čeká na podklady od policie.

Násilné střety vypukly hned po rozpuštění nepovoleného setkání Dělnické strany, jen pár set metrů od vzpomínkové akce na Národní třídě. Zatímco při podobných akcích průvod provázejí těžkooděnci, na mostě Legií, kam policie extremisty nasměrovala, nebyli žádní. Strážníci navíc nevarovali kolemjdoucí a most z druhé strany neuzavřeli. 

Útoky odneslo zraněním osm lidí, z toho tři policisté, byla také poničena policejní auta. Celkem policie pozatýkala 49 lidí. „Třicet tři osob skončilo v policejní cele pro podezření z poškozování cizí věci a útoku na veřejného činitele,“ upřesnil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. 

Policie má zatím vytipované dva muže, kteří na mostě bezdůvodně napadli minimálně čtyři lidi, dva z nich přitom zranili. Ze záběrů České televize, které si policie zatím nevyžádala, je přitom jasně patrné, že útočníků bylo víc. Organizátoři ultrapravicové akce se přitom hájí, že agresory nebyli. „My jsme neútočili - jednoznačně je lež, že bychom byli ozbrojení,“ tvrdí Jiří Bárta z organizace Odporuj. Záběry kamer ale mluví jasně.

Obvinění pravicových radikálů za porušování zákona na shromážděních a pochodech jsou poměrně výjimečná - případy většinou končí u přestupkové komise. Letos policie obvinila zatím jen osm lidí, především za nenávistné projevy. Mezi nimi i lídry Dělnické strany. „Policie zkrátka není úplně schopná reagovat na jednotlivá chování radikálů v průběhu demonstrací. Není připravená dostatečně vyhodnotit závažnost jejich jednání,“ domnívá se odborník na extremismus František Valeš z Českého helsinského výboru.

Policejní zásah proti pravicovým radikálům
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24