Fischer naznačil, že po volbách mohl o eurokomisaři uvažovat

Praha - Premiér Jan Fischer nepřímo připustil, že mohl uvažovat o nabídce stát se eurokomisařem, kdyby ji dostal až po parlamentních volbách. Na Fischerovi jako kandidátovi se shodly ODS a ČSSD, ale premiér nabídku odmítl s odůvodněním, že má s vládou odpovědnost dovést zemi k řádným volbám. „Kdyby ta nabídka přišla po volbách, bavili bychom se jinak, ale ona přišla před volbami,“ řekl v rozhovoru pro magazín, který je přílohou Mladé fronty DNES.

Fischer řekl, že se rozhodl dobře, když nabídku nepřijal. „Docházelo mi, že kdybych šel do Bruselu, tak musím podat demisi, vláda by se změnila a to by otřáslo už tak otřesenou důvěrou v politiku…,“ prohlásil. Českým kandidátem na eurokomisaře se nakonec po složitém politickém vyjednávání stal dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Fischer v rozhovoru pro Magazín DNES rovněž připustil, že by se po odchodu z vlády nemusel vrátit do čela Českého statistického úřadu. „… Je dost možné, že se tam vrátím. Ale zároveň vím, že v čele vlády získávám obrovské zkušenosti, které bych mohl uplatnit v dalších odborných institucích, třeba i zahraničních. Kdybych dostal výbornou nabídku, tak si dovedu představit, že bych ji přijal… Pořád ale vylučuju, že bych po volbách pokračoval v nějaké politické funkci,“ poznamenal.