Vakcína proti prasečí chřipce by mohla stačit pro milion lidí

Praha – Bezpečnostní rada státu a vláda dnes jednaly o novém pandemickém plánu kvůli prasečí chřipce. Pro zdravé lidi bude místo dvou očkovacích dávek nově stačit pouze jedna. Dvoudávkové očkování dostanou pouze lidé po transplantacích, s poruchou imunity nebo dialyzovaní. Mohlo by se tak dostat až na milion lidí, očkování by mělo začít příští týden. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková spolu s ministryní školství Miroslavou Kopicovou jednaly i o opatřeních pro školy a možnosti vyhlásit chřipkové prázdniny. O podrobnostech ministerstvo jednalo i s krajskými hejtmany. ČR zatím eviduje 650 případů nákazy prasečí chřipkou. Hlavní hygienik ČR Michael Vít očekává, že týdně se počet nakažených zvýší přibližně o stovku. Epidemie by mohla přijít začátkem prosince.

Podle nového pandemického plánu, který se odvíjí od doporučení Evropské agentury pro léčiva a Evropské rady, dostanou první očkování proti prasečí chřipce chronicky nemocní pacienti, po nich zdravotníci, kteří se o ně starají, a lékaři a sestry infekčních klinik. Policisté, hasiči a další lidé, kteří zajišťují chod státu, budou očkovaní až v prosinci. Jejich počet se díky novému pandemickému plánu navýší, dohromady by jich mělo být 150 tisíc, zdravotníků pak 137 tisíc. Na chronicky nemocné by mělo zbýt přibližně 713 tisíc vakcín. Pro dalších 2,5 milionu lidí jsou připravena antivirotika. „V tuto chvíli probíhají i klinické studie pro očkování dětí. Ve chvíli, kdy prokáží, že je tato vakcína vhodná i pro děti, vytypujeme opět rizikové skupiny pro očkování,“ dodala Jurásková. Očkování je dobrovolné. Skončit by mělo na přelomu dubna a května.

Dana Jurásková:

0„Žádné drama, žádná krize se v Česku nekoná. Virus se chová stále stejně. Ty, kteří mají problém, se teď chystáme očkovat. Není vůbec důvod k tomu, nějakým způsobem podléhat představám, že nebudu-li očkován, tak dokonce zemřu, nebo budu mít vážné následky. Bohužel tak to je ve veřejnosti vnímáno a to je škoda.“ 

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Distributor už začal vakcíny rozvážet. 5 500 praktických lékařů dostane postupně nejpozději do pátku příštího týdne přibližně 50 tisíc dávek. První očkování by tak mohlo začít už v pondělí. Lékaři si nyní podle seznamů od zdravotních pojišťoven začnou zvát konkrétní pacienty. V ampulích je dávka vždy pro deset lidí, vypotřebovat se musí do 24 hodin. Lékaři si tedy musejí pozvánky velmi přesně načasovat. Kromě lékařů dostanou vakcíny i vakcinační centra.

Ministerstvo už všem rozeslalo i podrobné návody, jak nyní postupovat. „Všechny zdravotní pojišťovny přistoupily na to, že očkovací výkon je hrazen ze zdravotního pojištění,“ upozornil náměstek ministryně Marek Šnajdr. Pacient by tak u lékaře neměl platit ani regulační poplatek. S ohledem na množství vakcín chce ministerstvo do budoucna dát přednost rozšíření počtu rizikových pacientů před volným prodejem.  

Každý lékař pro dospělé dostane 20 balení antivirotika Tamiflu

Každý praktický lékař pro dospělé zároveň dostane 20 balení antivirotika Tamiflu, dětský lékař pak 10 balení. Podle velikosti zařízení dostanou odpovídající počet i nemocnice. Pokud zásoby Tamiflu dojdou, budou moci lékaři požádat o doplnění zásob. Do vybraných zařízení půjde i Relensa, kterou lze podávat i těhotným. Náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová zároveň upozornila, že Tamiflu neslouží jako prevence, ale je určen k léčebnému podávání.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít očekává, že pandemie dorazí do Česka na začátku prosince. Na tiskové konferenci po jednání vlády a Bezpečností rady státu zároveň upozornil, že nemocnost v ČR zatím nepřesáhla epidemický práh, který představuje 2 000 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Minulý týden bylo v ČR 1 520 případů akutních respiračních onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Za poslední týden byl zaznamenán nárůst od 12 do 20 procent, a to zejména ve věkové kategorii dětí a mladých lidí od 6 do 24 let. Nejvíce nakažených je v Karlovarském, Moravskoslezském, Zlínském a Královéhradeckém kraji.

Stav pětileté dívky z Ústecka se stále lepší

Konkrétní instrukce pro školy v době chřipkové epidemie už jsou vyvěšené na webových stránkách ministerstva školství. Pokud hranice nemocných žáků překročí 15 procent, může ředitel školy po konzultaci s krajským hygienikem vyhlásit chřipkové prázdniny, už teď ale může vyhlásit pět dní volna. Počet škol, které musely kvůli vysokému počtu nemocných žáků zrušit výuku, neustále roste. V Ústeckém kraji vyhlásili ředitelé několika škol ředitelské volno. Školy se zavírají i v Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Stav pětileté holčičky, která leží v ústecké nemocnici, se stále lepší. Lékařům se podařilo zachránit i ženu, která ve stejné nemocnici musela minulý týden kvůli vážnému stavu po nákaze prasečí chřipkou předčasně porodit císařským řezem. Podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavla Dlouhého dnes ženu odpojili od dýchacího přístroje.