Policisté a hasiči se shodli: Proti snížení platů společně

Praha/Třešť - Policisté se dnes v Třešti u Jihlavy dohodli s hasiči na společných protestech proti snížení platů. Čtyřprocentní snížení mezd státních zaměstnanců od 1. ledna příštího roku předpokládá už schválený vládní balíček úsporných opatření. Termín ani místo protestů ale policisté a hasiči zatím neupřesnili. Do plánovaného protestu totiž chtějí zapojit i další odbory, například civilních zaměstnanců u policie.

„Přesný termín nemáme, ale předběžně by to mohlo být mezi 1. až 11. prosincem,“ řekl šéf policejních odborů Milan Štěpánek s tím, že oslovili i další odborové organizace. Podle jejich zájmu pak stanoví přesný termín i místo. S největší pravděpodobností půjde o prostor před Strakovou akademií. „Před sněmovnou to není možné ze zákona. Jsme policisté, tak jej musíme dodržovat,“ dodal Štěpánek.

Policie i hasiči mají podporu svého ministra

Ministr vnitra Martin Pecina s výhradami odborářů ke snižování platů souhlasí, jejich výše však podle něj závisí na rozpočtu, o kterém on nerozhoduje.

Čtyřprocentní pokles platů státních zaměstnanců má přispět ke snížení deficitu návrhu státního rozpočtu na příští rok, jehož výše by mohla ohrozit stabilitu státního hospodaření. Podle odborářů ale snížení platů policistů povede k jejich odchodu ze sboru a sníží se bezpečnostní standard. Policisté a hasiči si také stěžují, že s nimi o chystaných škrtech v rozpočtu nechce jednat ani ministerstvo vnitra, ani předseda vlády Jan Fischer. Odbory se na ně obrátily, protože úspory odmítají.

Návrh státního rozpočtu nyní projednává Poslanecká sněmovna. Základní parametry rozpočtu už sněmovna schválila. Rozpočet pro příští rok předpokládá schodek 162,7 miliardy korun, příjmy by měly být zhruba 1,022 bilionu a výdaje 1,185 bilionu korun.