U Jablunkova jsou stále problémy s železničním tunelem

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) – Tunelem u Jablunkova stále nejezdí vlaky. Policie a stavbaři se tam snaží zjistit příčinu zřícení železničního tunelu. Na místě stále probíhají sanační práce, které mají zajistit, aby se propad dál nezvětšoval. O zastavení dopravy mezi stanicemi Mosty u Jablunkova a Čadca rozhodla Správa železniční dopravní cesty, opatření se týká osobní i nákladní dopravy. Na místě je zavedená náhradní autobusová doprava.

Stavbaři přes noc nainstalovali do tunelu monitorovací zařízení. Z obou stran závalu dále probíhají sanační práce. Na místě jsou také odborníci z Českého báňského úřadu, kteří rozhodnou o dalším postupu. Případnému viníkovi zřícení tunelu hrozí až pět let vězení.

„Provoz je zatím zastavený do odvolání. Naměřili jsme určitou míru hodnoty nestability v kontrolních bodech v provozovaném tunelu. Z preventivních důvodů jsme přistoupili k zastavení provozu,“ řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla. Pokud několik dalších měření prokáže, že už tam nedochází k žádnému pohybu v hornině, tak se bude opět uvažovat o obnovení provozu v tunelu, doplnil Halla.

Zítra začne stavební společnost zavážet obří kráter, který nad sesuvem vznikl.  „Sanační práce v podzemí už dokončujeme. V pátek zahájíme zavážku vzniklého kráteru. To je velmi důležité pro stabilizaci narušeného svahu,“ uvedl mluvčí společnosti Subterra Vladislav Beneš. Dodal, že k zaplnění několika jam použije společnost strusku z hald. „Postupujeme podle doporučení havarijní komise,“ doplnil.

Po dvou sesuvech půdy v nově budovaném tunelu bude tento zřejmě hotov později. Podle původního plánu měl být vyražen do konce roku. Není jisté, zda událost neovlivní také termín dokončení prací na východní části III. železničního koridoru, jehož součástí má nový tunel být.