Fischer odlétá vybírat prezidenta unie, Praze prý vyhovují všichni kandidáti

Praha – Zástupci sedmadvacítky chtějí dnes rozhodnout o nejvyšších funkcích svojí administrativy - vybírat se bude tzv. prezident Evropské unie a také ministr zahraničí. Česko bude na summitu zastupovat premiér Jan Fischer, ten před odletem uvedl, že Praha nemá problém s žádným z uvažovaných kandidátů – jelikož ale švédské předsednictví nepřišlo s definitivním seznamem kandidátů, tak budou jednání podle Fischera komplikovaná.

Podle slov premiéra chce Česko na summitu sehrát konstruktivní roli a pomoci při hledání konsensu. V unii prý převažuje shoda, že by měl být tzv. prezident spíše moderátorem, který dokáže zjednodušit debatu, umí výborně komunikovat a navenek dokáže prezentovat názory sedmadvacítky. Česko by preferovalo, kdyby budoucí europrezident byl ze země, která je členem Severoatlantické aliance. Podobný požadavek bude ČR prosazovat i při hledání osoby, která na pět let obsadí funkci vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku, a bude tedy i místopředsedou Evropské komise.

Nové posty „prezidenta“ EU a „ministra zahraničí“ unie zavádí Lisabonská smlouva, která má reformovat fungování institucí rozšířené sedmadvacítky. Dokument vstoupí v platnost 1. prosince poté, co na začátku listopadu dokončila ratifikaci poslední země evropského bloku – Česká republika.

Prezidentem může být Blair nebo premiér z Beneluxu

V případě postu „prezidenta“, tedy předsedy Evropské rady, který by po dobu dvou a půl roku šéfoval unijním vrcholným schůzkám, se nejčastěji mluví o nizozemském premiérovi Janu Peteru Balkenendem, bývalém britském ministerském předsedovi Tonym Blairovi, současném šéfovi lucemburské vlády Jeanu-Claudu Junckerovi nebo jeho belgickém kolegovi Hermanu Van Rompuyemu.

„Ministr zahraničí“ se oficiálně bude jmenovat vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku a současně bude i místopředsedou Evropské komise. U této funkce padala jména finského eurokomisaře Olliho Rehna, někdejší rakouské ministryně zahraničí Ursuly Plassnikové či současného šéfa britské diplomacie Davida Milibanda. Ten ale kandidaturu odmítá, neboť Londýn chce do čela unie prosadit expremiéra Blaira.