Neštěstí v liberecké zoo: Dva lvi tam zabili bílého tygra

Liberec – K tragédii dnes došlo v liberecké zoologické zahradě – pár lvů tam zabil samici vzácného bílého tygra. Lvi se ráno dostali do venkovního výběhu a sedmnáctiletou tygřici Isabellu napadli. Bílých tygrů přitom žije na celém světě jen několik desítek a liberecká zoo je chová jako jediná v Česku. Usmrcená Isabella zakládala chov bílých tygrů v roce 1994. 

K neštěstí došlo při pravidelném ranním vypouštění šelem z ubikací, lvi si zřejmě sami otevřeli bezpečnostní spouštěcí dvířka a pronikli do venkovní expozice, kde už ale byla Isabella. „Normálně žijí odděleně a nesmějí se setkat, i přes sklo na sebe někdy doráželi,“ řekl ředitel zahrady David Nejedlo. Událost se podle mluvčího zahrady Ivana Langra odehrála během několika sekund a nebylo možné jí zabránit. Nikdo z návštěvníků ani personálu nebyl ohrožen, oba lvi byli okamžitě zahnáni zpátky do svého výběhu. 

Ošetřovatel byl naštěstí v době útoku v jiné části pavilonu, a když jej podivné zvuky přivedly zpět, nemohl už zasáhnout - jen bezbranně přihlížet boji. Přestože se snažil obrátit pozornost lvů na sebe, zájem lvího páru byl
soustředěný na tygřici. Ta v boji neměla příliš šancí, protože vážila zhruba 100 kilogramů, zatímco lvi byli dva a váží dvojnásobek.

Liberecká zoo teď musí přijmout chovatelská opatření, aby se cesty šelem při vyhánění z venkovního a vnitřního výběhu nekřížily. "Současný způsob
fungoval 12 let a nikdy se nic podobného nestalo," podotkl šéf zahrady. Některé změny čekají na zvířata už od zítra, lvi už totiž znají cestu, kterou se dostali ven - proto budou od zítra chodit zvířata do jiných výběhů a z ubikací se budou vypouštět jiným způsobem.

Isabella pod Ještěd přicestovala jako dvouletá v roce 1994 ze švédské zoo Eskilstuna společně se svým dvojčetem Columbem. Po výměně samců v roce 1999 porodila Isabella trojčata Artemis, Afroditu a Achilla. Liberecká zahrada ještě chová samce Parise a samici Suryu Báru, po dnešním neštěstí tak v Liberci zůstali tři bílí tygři.

0Takzvaní bílí tygři nejsou samostatným druhem, ale pouze zvláštní formou tygra indického (bengálského). Bílé zbarvení je znakem částečného albionismu (nedostatku barviva), od pravých albínů je odlišují modré oči. Pruhy mají hnědé až tmavě šedé.

Tato forma tygra indického je velmi vzácná, po celém světě jich žije v chovech jen několik desítek, ve volné přírodě se pravděpodobně již nevyskytují vůbec. Bílé zbarvení jim totiž velmi snižuje schopnost přežít v džungli. Jsou nápadní, což jim velmi komplikuje lov a naopak je to vystavuje lovcům.