Matka ukrývala pěstírnu marihuany v dětském pokoji svých dětí

Ostrava – Třináct většinou zkušených recidivistů zatkli v Ostravě kvůli výrobě a prodeji pervitinu kriminalisté. Od loňského jara ve čtyřech mobilních varnách vyrobili drogy přibližně za jeden milion korun. Policisté při domovních prohlídkách objevili také tři profesionální pěstírny marihuany. Jednu z nich ukrývala v dětském pokoji svých dětí čtyřiatřicetiletá žena. Pěstírnu se speciálními lampami a důmyslným systémem odvětrání umístila do jejich šatní skříně. Všem zadrženým hrozí za výrobu a distribuci drog až desetiletý pobyt ve vězení.

Jednotliví výrobci a dealeři drog byli mezi sebou propojeni, vzájemně si dohazovali zákazníky a materiál. I když ale vyrobili drogy za přibližně milion korun, jejich zisk byl zřejmě podstatně nižší. Podle policie část narkotik sami spotřebovali a některým klientům pervitin dávali výměnou za protislužby. „Část například dodávala potřebné chemikálie, služby jiných byly zase erotického charakteru,“ vysvětluje šéf ostravského Toxi týmu Jiří Kopeček.

Jen dva ze zadržených dosud nebyli trestáni, ostatní mají pestrou kriminální minulost. Všichni byli nezaměstnaní a živili se prodejem drog. Policie provedla během zatýkání několik domovních prohlídek. Výrobci ale kriminalistům stěžovali práci, často totiž měnili své působiště a osobními auty převáželi i drogové varny. „Pronajímali si byty. Často se stalo, že změnili byt dříve, než jsme vyřídili všechna potřebná povolení k domovním prohlídkám,“ řekl Kopeček. Podle něj k výrobě pervitinu používali léky, které ve velkém nakupovali v Polsku.