Od prosince nebude v jihlavské MHD elektronické odbavení

Jihlava – Kvůli problémům s použitým softwarem nezačne v prosinci v jihlavské městské hromadné dopravě fungovat elektronické odbavení cestujících. Použitý software má být podle ředitele Dopravního podniku města Jihlavy Josefa Vilíma v českém prostředí ojedinělý, elektronické odbavování ale kvůli němu začne fungovat nejméně s dvouměsíčním zpožděním.

Elektronická karta, na niž bude možné nahrát časovou jízdenku nebo ji použít jako elektronickou peněženku, by měla stát sto korun. Při jejím použití bude jízda do tří zastávek stát osm korun, oproti papírové jízdence bude o dvě koruny levnější. Čtyři koruny potom ušetří majitelé karty při jízdě do osmi zastávek, když zaplatí dvanáct korun místo šestnácti.

„Čipová karta s vysokým zabezpečením bude nejen nositelem informací o časové jízdence, ale bude sloužit i jako elektronická peněženka, s níž bude možné platit například v zoologické zahradě, v plaveckém areálu Vodní ráj i jinde, případně může sloužit školákům a studentům pro přístup do škol,“ popsal funkce elektronické karty Josef Vilím.

Zavedení nového odbavovacího systému v Jihlavě bude stát 21,5 milionu Kč, z toho 14,5 milionu získá dopravní podnik z fondů Evropská unie. Elektronická karta dopravnímu podniku také pomůže získat informace o vytížení jednotlivých linek.