V Libereckém kraji přibývá autobusů s plynovým pohonem

Jablonec nad Nisou – Několik nových autobusů poháněných stlačeným zemním plynem (CNG) začne do konce roku jezdit v Libereckém kraji. Dvě taková vozidla již koupila společnost ČSAD Jablonec, pořídit je do konce roku plánují také dopravci v Liberci, Semilech a České Lípě. CNG autobusy patřící ČSAD Jablonec jezdí v okolí Tanvaldu a Železného Brodu, odkud mohou zajíždět k plnicí stanici v Semilech.

ČSAD Jablonec chce v příštím roce nakoupit i další autobusy na plyn. Podle ředitele společnosti Luboše Wejnara by měly tvořit pětinu vozového parku. Jablonecký dopravce vlastní stovku autobusů, s nimiž zajišťuje regionální a dálkovou autobusovou dopravu a také jabloneckou MHD. Po postavení plnicí stanice v Jablonci chce firma nasadit autobusy na CNG do městské dopravy.

Další autobusy na CNG si chce pořídit také liberecký dopravní podnik. Nyní jich ve stotisícovém městě jezdí čtrnáct, do konce roku přibudou další tři. Celkem by potom mělo být poháněno plynem patnáct procent autobusů v liberecké MHD.

Dva nové autobusy s pohonem na zemní plyn bude mít do konce roku také ČSAD Česká Lípa. Firma s 80 autobusy má už nyní polovinu vozového parku s pohonem na CNG a vlastní plynovou plnicí stanici. „Její kapacita už je ale na hranici, a proto chystáme výstavbu nové moderní stanice,“ podotkl ředitel firmy David Mahdal.

Největší dopravce v kraji ČSAD Semily má zatím sedmnáct autobusů na plyn, do konce roku ale chce koupit ještě čtyři. „V budoucnu by měly autobusy s pohonem na CNG tvořit deset procent vozového parku, který čítá na 300 autobusů,“ řekl generální ředitel Tomáš Roubiček. V Semilech mají od letošního roku vlastní plynovou stanici, jejíž kapacitu je možné v případě potřeby zvýšit.