Ústí se chlubí zbraní proti radikálům – monitorovacím vozem

Ústí nad Labem - Ústecká policie získala v rámci evropského projektu přeshraniční spolupráce se Saskem nový přístroj pro potírání extremismu. Speciální monitorovací vůz za sedm milionů korun dokáže zdokumentovat trestné činy přímo v okamžiku, kdy se staly, a například fotografii pachatele vytiskne několik vteřin poté, co ji pořídí. Policie si od nového přístroje slibuje především snazší usvědčování podezřelých z trestných činů.

Monitorovací vůz vedle techniky na střeše automobilu využívá také čtyři bezdrátové kamery, které mohou sledovat dění až ze vzdálenosti tří kilometrů. „Nemusíme být vůbec v centru dění,“ doplnil Ivan Protiva z odboru informačních a komunikačních technologii Policie ČR. Do vozu poputuje i signál z minikamer umístěných na přilbách zasahujících policistů. „Dokážeme zadokumentovat konkrétní protiprávní jednání,“ dodal Čestmír Pastyřík z policejního prezidia.

Monitorovací vůz, který dnes policisté v Ústí nad Labem představili, je vůbec první v České republice. Brzy by nová technologie měla pomáhat i v Liberci, Ostravě, Plzni a Praze. „Je to zásadní změna a velký pokrok,“ řekl dodavatel techniky Milan Pahorecký.

Monitorovací vůz ústecké policie
Monitorovací vůz ústecké policie