V Praze již při nehodách zemřelo 33 lidí, třetina byli chodci

Praha – Dopravní nehody v Praze stály od začátku roku do října život 33 lidí. Z nich třetinu tvořili chodci. Informovala o tom policejní mluvčí Eva Miklíková. Statistika je podobná jako před dvěma lety a poněkud příznivější než loni, kdy zemřelo při haváriích 38 lidí. Pražská policie byla letos přivolána k 12 245 nehodám, z nich 507 se zúčastnili i chodci. Podle policistů je podíl nehod, kterých se zúčastnili chodci, alarmující. Řadu střetů auta s člověkem přitom mají na svědomí právě chodci, kteří nerespektují pravidla. Za viníka byl chodec označen v 235 případech.

Z chodců, kteří letos v Praze přišli o život, zahynulo devět pod koly aut a další dva nepřežili střet s tramvají. Policejní mluvčí upozornila, že pěší na ulicích často ignorují pravidla. Zapomínají, že přednost před autem mají pouze na přechodu, kde ale pod auto nesmějí náhle vkročit. Před tramvajemi navíc chodci přednost nemají ani na přechodech. Letos proto přibylo na přechodech vedoucích přes trať varování před tramvajemi.

Podle Miklíkové policisté z oddělení dopravního inženýrství Odboru služby dopravní policie do konce letošního listopadu prověří všechna místa, kde byl při dopravních nehodách usmrcen člověk, a také místa, kde jsou dopravní nehody častější. „Poté provedou důkladnou analýzu, na základě které zhodnotí, zda situaci v dopravě pomůže lepší zabezpečení po dopravně inženýrské stránce, tedy instalace nového dopravního značení, anebo konkrétní stavebně technický zásah,“ sdělila mluvčí.