Žena, která v Plzni osvobodila vězně, je ve vazbě

Plzeň - Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město dnes vzala do vazby osmadvacetiletou Dagmar Tauchenovou, která 10. listopadu osvobodila v Plzni vězně. Informaci potvrdila soudkyně Bohdana Kučerová. Policie Tauchenovou ve středu obvinila z vydírání, útoku na veřejného činitele a maření výkonu úředního rozhodnutí spáchaného formou pomoci. Hrozí ji až osmileté vězení.

Tauchenová namířila zbraň na eskortu doprovázející svého muže Pavla do nemocnice na ošetření, při následném útěku i vystřelila. Manželský pár zadržela následující den policie v jižních Čechách. Tauchen při zásahu zemřel, údajně spáchal sebevraždu. Jeho žena byla postřelená. Dnes večer byla převezena z plzeňské fakultní nemocnice do vězeňské nemocnice v Praze - Pankráci.

Vazbu soudkyně uvalila přímo v nemocničním pokoji po několikahodinovém výslechu a rozhodování. Jako důvod označila nebezpečí útěku, a tím maření vyšetřování. Advokát Tauchenové Kolja Kubíček to ale označil za nesmysl. „Jsem úplně otřesen, tím že osobu, která je upoutaná na lůžko, která má prostřelené plíce a tříštivou zlomeninu kosti, která má prostřelenou ruku a chromou levou ruku, tedy osobu, která není vůbec schopná samostatného pohybu, že takovou osobu je třeba zavřít do vězení,“ řekl Kubíček na nemocniční chodbě novinářům.

Podle advokáta Tauchenová osm let nedostane

Ačkoliv podle žalovaných skutků hrozí Tauchenové až osm let, obhájce je přesvědčen, že u soudu nakonec nedostane víc než pět či tři roky, a to podmínečně. Upozornil na to, že žena nebyla nikdy trestaná, nikoho nezranila, nikomu neublížila. „Je to spíš jakýmsi trestem nebo jakousi odplatou za to, že si dovolila zesměšnit vězeňskou službu tím, že tahle ubohá dívka, která váží sotva 50 kilo, odebrala vězně čtyřem po zuby ozbrojeným strážcům,“ tvrdí Kubíček. Proti uvalení vazby podá stížnost.

Advokát tvrdí, že Tauchenová nikam utéci nechce, nemá kam a nemá kvůli komu. Policii utíkala prý proto, že měla s sebou manžela osvobozeného z vězení. „Jakmile se zabil, pro ni to skončilo. Pro ni skončil nejen ten případ, pro ni skončil téměř celý život, protože se jí zhroutilo všechno, za co bojovala,“ dodal advokát.