Soud začal projednávat žalobu Bakaly na Zaorálka

Praha - Pražský městský soud dnes začal projednávat žalobu finančníka Zdeňka Bakaly na místopředsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Bakala na Zaorálkovi vymáhá 300 000 korun a omluvu za to, že ho místopředseda sociální demokracie v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke „gaunerovi“. Zaorálek dnes uvedl, že si na svých výrocích trvá.

Téměř 45 000 bývalých bytů těžební OKD na severu Moravy vlastní společnost RPG Industries, jejímž je Bakala spoluvlastníkem. K bytům se dostala koupí společnosti Karbon Invest. Ta získala rozsáhlý bytový fond při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si chtějí byty dlouhodobě odkoupit. Bakala s tím podle Zaorálka nejprve souhlasil, pak prý ale změnil názor a oznámil, že se je prodávat nechystá. Nájemníci se začali obávat, že má v plánu je v budoucnu prodávat za tržní ceny.

S tím souvisejí výroky, které místopředseda sněmovny pronesl loni v říjnu na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek podle záznamu tiskové konference, který dnes soudce Tomáš Novosad přehrál, kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, jeho jednání označil za nesolidní. Finančník se podle jeho tehdejších slov snaží vyhýbat svým závazkům obsaženým v kupní smlouvě. Uvedl, že mu Bakala začíná připadat jako gauner. „Pan Bakala se chová jako gauner,“ řekl poté.

Bakala nechce být za gaunera

Bakala podal žalobu na ochranu osobnosti. Výraz gauner podle žaloby vybočuje z pravidel slušného chování a je hrubě urážlivý. Místopředseda sněmovny má podle Bakaly pozornost médií a lidé mu důvěřují. Bakala po Zaorálkovi požaduje finanční satisfakci, kterou prý v případě úspěchu věnuje Nadaci Terezy Maxové. Chce také písemnou omluvu, Zaorálek by měl podle něho omluvu zveřejnit i v Lidových novinách a v Právu.

Zaorálkův právník Petr Topinka uvedl, že jeho klient tehdy kritizoval Bakalovo jednání, finančník podle něho v souvislosti s byty porušuje povinnosti vůči státu i nájemníkům. Topinka dodal, že Zaorálek pronesl svá slova jako poslanec za sociální demokracii, která má ve svém programu ochranu nájemníků. „Jsem přesvědčen, že to, co jsem řekl o panu Bakalovi, je naprosto podložené, protože pan Bakala nerespektuje zákony, jedná protiprávně, porušuje privatizační smlouvu, a také proto dnes čelí žalobě státu,“ řekl dnes Zaorálek.