Langer: Kongres ODS by neměl být volební

Praha – Víkendový kongres ODS vyvolává ve členech strany velká očekávání, ale i obavy. Nespokojené hlasy se ozývají především z krajů. Například plzeňská ODS doporučila svým členům, aby na sjezdu podpořili všechny kroky, které by vedly k volbě nového vedení. „Stát se to může, ale mé přání je, aby náš sjezd byl pouze ideově-programový,“ řekl v pořadu Interview ČT24 místopředseda ODS Ivan Langer. K tomu, aby delegáti na víkendovém sněmu prosadili svolání nového volebního kongresu na počátku roku, jim stačí hlasy třetiny oblastních sdružení.

Krajští delegáti jsou nespokojeni hlavně s komunikací s vedením. „Na začátku roku jsme měli práci s předsednictvím, pak byl pád vlády, evropské volby. Někdo může mít pocit, že je komunikace málo, ale měli jsme hodně práce,“ podotkl Langer. Kritika ale může být podle Langera přínosná, protože politika je střetem hodnot.

Ivan Langer:

„Volební kongres v únoru by byl špatný. Strávili bychom zimu hádkami, v dubnu bychom měli geniální program a v květnu pak vyhráli volby? To nevidím racionálně.“

Místopředseda ODS také tvrdil, že výběr eurokomisaře Štefana Füleho náležel pouze vedení strany a že rozhodnutí Mirka Topolánka bylo správné. Vedení ODS naopak k diskuzi nejširší základně předkládá projekt Vize 2020. „Je to důkaz toho, že ODS vidí dál než jen k příštím volbám,“ zmínil Langer. Z vize by pak měl vycházet i program pro parlamentní volby, které se budou konat v květnu 2010.