Občanští demokraté se připravují na klíčový kongres

Praha – Kongres ODS proběhne tento víkend, ve straně to ale vře už nyní. Mirek Topolánek chce na kongresu oslabit moc podnikatelů a členů strany, kteří svůj vliv na místní i celostátní politiku získali díky placeným černým duším. Někteří z nich se ale nechávají slyšet, že by se měl předseda strany zamyslet sám nad sebou. Vyčítají mu zejména jeho poslední krok – vzdání se poslaneckého mandátu, aniž by se poradil se svými kolegy. Klíčové pro kongres bude, jestli se občanští demokraté pro hlasování o důvěře svému lídrovi nakonec rozhodnou. Proti tomu, aby se na kongresu hlasovalo o vedení, se již postavil i senátorský klub občanských demokratů.

Topolánek vlivné členy strany, kteří svou moc získávají díky černým duším ve straně, nazývá kmotry. V podstatě neexistujícím členům chce proto odebrat stranickou legitimaci. Křídlo jeho odpůrců za tím ale vidí hlavně boj proti jeho rivalovi Petru Gandalovičovi, který pochází z regionu, kde se na černé duše přišlo. „Topolánek mluví o kmotrech, sám je přitom klasickým příkladem propojení politiky a byznysu,“ tvrdí například Pavel Dlouhý z jihočeské ODS.

Bude kongres volební?

Video Rozhovor s Martinem Kubou
video

Rozhovor s Martinem Kubou

Řada lidí uvnitř ODS požaduje, aby se nadcházející kongres stal volebním. Zatím to ale vypadá, že pro to nebudou mít potřebnou podporu. Vyvolání stranických voleb brání především blížící se volby parlamentní a fakt, že není dostatek času, aby se jednotlivé frakce v rámci ODS shodly na vhodném nástupci. 

Ivan Langer, místopředseda ODS

„Pokud se rozhodne, že kongres bude volební, tak nemůžeme v květnu 2010 uspět… Věřím, že většina delegátů si nereálnost úspěchu v takovém případě uvědomí.“

Podle předsedy jihočeské ODS Martina Kuby nyní leží na stole především vyřešení programu strany a vyjádření důvěry nebo nedůvěry předsedovi ODS. „Volební kongres není v tuto chvíli reálný a ani si nemyslím, že by ho někdo požadoval,“ řekl ČT. Topolánek ale na jihu Čech moc příznivců nemá. „Stavět situaci tak, že Mirek Topolánek je přeci jediný, kdo dokáže vést stranu, to ve mně vyvolává až zvláštní mrazení, jestli tu neprožíváme nějaký nový kult osobnosti,“ dodal Kuba.

Kritici Mirka Topolánka z řad ODS:

Martin Kuba:

„Nemáme vyjasněné programové priority na rok 2010, prošli jsme řadou turbulentních procesů, ztratili jsme vládu, náš pan předseda odešel z poslanecké sněmovny, nepodařilo se nám prosadit předčasné volby.“

0Pavel Bém:

„Nepochybně se to promítne na nadcházejícím kongresu v kritice a stížnostech řady členů.“

Místopředseda strany Petr Nečas označil vyvolání stranických voleb dokonce za vnitrostranický puč: „Bylo by to nerozumné, neracionální a nelegitimní.“ Sám Topolánek navíc upozornil, že pokud bude kongres volební, on kandidovat na předsedu nebude. Hlasování by podle svých slov totiž považoval za vyslovení nedůvěry.

Občanští demokraté se ale potýkají i s jinými problémy. Jedním z nich je odvolání Petra Hejmy, starosty Prahy 1. Kolegové z ODS ho odvolali z funkce údajně kvůli chybám v hospodaření radnice a na jeho místo dosadili Filipa Dvořáka. Grémium pražské ODS se od výměny distancovalo.