Na jablunkovském tunelu se opět pracuje

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) – V Mostech u Jablunkova začali stavbaři zavážet kráter, který vznikl po sesuvech půdy do budovaného tunelu v neděli a úterý. Během noci nenaměřili odborníci žádné mimořádné údaje, kvůli nimž by bylo nutné zavážení odříct. Samotný tunel se již podařilo dostatečně zpevnit, takže by měl udržet nově přivezenou hmotu nad sebou. Zatím není jisté, jak dlouho bude zavážení prohlubně trvat. Mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou také stále trvá výluka železniční dopravy. Ačkoli vlaky projíždějí jiným tunelem, báňští odborníci si stále nejsou jisti, co by způsobil průjezd vlaku.

Z vlaků musí cestující přestoupit v úseku Mosty–Čadca do autobusů. Za jeden železniční spoj jezdí obvykle dva plné autobusy. Cesta jim trvá déle než vlakům, ale cestující jsou většinou o situaci informováni a se zpožděním smířeni.

Pokračuje také vyšetřování havárie. Zatím nejsou známy žádné výsledky, jisté ale je, že při sesuvu byly podstatné špatné geologické podmínky, které komplikovaly i stavbu původních jablunkovských tunelů Košicko-bohumínské dráhy v předminulém století. Sesuv částečně způsobila také voda, a to jak podzemní proudy, tak déšť.

Zda sesuvu také někdo nepomohl například tím, že při práci porušil technologické předpisy, zjišťují odborníci z báňského úřadu a frýdecko-místecká policie.