Dráhy připravují nový web

Praha – České dráhy připravují novou podobu svých internetových stránek. Chtějí ji spustit se začátkem platnosti nového jízdního řádu 13. prosince. V nové verzi drážního webu mají být zahrnuty i služby, které dnes cestující naleznou jinde – například kalkulátor jízdného, přehledné informace o aktuální poloze vlaků nebo řazení jednotlivých spojů.

„Celé stránky mají poskytnout zákazníkům komplexní servis, od výběru spojení přes nákup jízdenky na e-shopu až po informace o řazení vozů ve vlaku nebo o případných komplikacích kvůli výlukám. Při jejich tvorbě jsme vycházeli z průzkumu mezi zákazníky a z dlouhodobého sledování jejich připomínek,“ naznačil funkce nového webu Českých drah Jiří Krejčí, který má jejich přípravu na starost.

Cenu jízdenky mohou dnes cestující nalézt na stránce jízdenka.cz, kterou provozuje stejně jako server s jízdními řády Idos společnost Chaps. Právě na webu Idos je možné nalézt řazení jednotlivých vlaků. Komplexní databázi řazení spojů, kde mohou cestující zjistit, kolikátý za lokomotivou pojede vůz, do něhož mají místenku, jsou také na několika soukromých webech. Informace o poloze vlaků se mohou cestující komplikovaně dozvědět na stránkách Českých drah, jednodušší a komplexnější informace však lze nalézt na webu Babitron, jehož tvůrce s Českými drahami několik let spolupracuje.

Nový web Českých drah dostane také anglickou verzi, na které by měly být tytéž aplikace jako na českých stránkách. Jejich spuštění je naplánováno na červen příštího roku.