Kovářová zprostila funkce státního zástupce, který opilý způsobil nehodu

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na žádost nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké dočasně zprostila funkce bývalého šéfa odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Milana Horvátha. Ten ve středu údajně řídil v Brně osobní auto pod vlivem alkoholu, způsobil dopravní nehodu a z místa ujel. Státní zástupce je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Z dostupných informací vyplývá, že měl v krvi přes promile alkoholu. Z místa dopravní nehody podle ministerstva bez zastavení ujel.

Nejvyšší státní zástupkyně již ve čtvrtek podala návrh na zahájení kárného řízení s Horváthem. „Jeho jednání bylo neetické, naplňující znaky skutkové podstaty kárného provinění,“ uvedla dnes ministryně. Do pravomocného skončení kárného řízení tak nebude smět státní zástupce vykonávat svou funkci. „Rozhodnutí o dočasném zproštění je sice citelným zásahem do výkonu funkce státního zástupce, nicméně je v tomto případě považuji za nezbytné,“ dodala Kovářová.

Horváth před dvěma lety přišel o dokumenty ke kauze Krejčíř

Horváth byl odvolán před dvěma lety z postu ředitele odboru závažné hospodářské kriminality, když mu ukradli kufřík s dokumenty ke kauze podnikatele Radovana Krejčíře. Od té doby je řadovým zaměstnancem NSZ. Státní zástupce tvrdil, že mu kufřík ukradli zloději z jeho vozu v brněnské Jaselské ulici. Údajní pachatelé byli vypátráni. Uvedli ale, že kufřík našli. Brněnská soudkyně Dagmar Bordovská proto loni v říjnu rozhodla, že se trestný čin nestal.

Podle trestního zákoníku lze za ohrožení pod vlivem návykové látky uložit pokutu, zákaz činnosti nebo až jeden rok vězení. Když pachatel způsobí dopravní nehodu, může jít do vězení až na tři roky.

Kárná řízení s justičními činiteli řeší po novele zákona o řízení ve věcech soudců a státních zástupců Nejvyšší správní soud. Postihy jsou po novele přísnější, v senátech kvůli omezení profesní solidarity usedli i zástupci jiných právních profesí.