Česko má další oběť prasečí chřipky, v nemocnici zemřel 56letý muž

Karlovy Vary - Prasečí chřipka si v České republice vyžádala další oběť. V karlovarské nemocnici zemřel na celkové selhání organismu 56letý muž, který měl těžkou vadu srdce. Ve stejné nemocnici leží ve vážném stavu i další dva muži. V Karlovarském, Moravskoslezském a Zlínském kraji počet nemocných chřipkovými onemocněními přesáhl hranici epidemie. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta už převažuje kmen prasečí chřipky nad sezonním, nejvíc ho šíří školáci a mladí. ČR má zatím potvrzeno 650 nemocných prasečí chřipkou. Od pondělí začne očkování rizikových skupin obyvatel. Řada škol už kvůli vysokému počtu nemocných dětí zrušila výuku. 

Muž byl do nemocnice přijat ve čtvrtek. „Virus prasečí chřipky zkomplikoval jeho celkový špatný zdravotní stav. Velmi rychle následovalo úmrtí,“ řekla ČT mluvčí Nemocnice Karlovy Vary Zdeňka Marková. V karlovarské nemocnici leží ve vážném stavu další dva pacienti. Jedna žena je z ciziny. Třicetiletý muž je už měsíc v umělém spánku a je napojený na plicní ventilaci. Minulý pátek zemřel na následky prasečí chřipky v ostravské fakultní nemocnici muž středního věku. Jeho stav zkomplikoval zápal plic. Koncem října zemřela v karlovarské nemocnici mladá žena. V pražské vinohradské nemocnici zemřel na leukémii pacient, který měl také prasečí chřipku.

Dvě lékárny ve Fakultní nemocnici Motol prodávají od dnešního poledne lék Tamiflu pacientům, kteří přinesou recept od svého lékaře. Ke stejnému kroku přistoupila po poledni i vinohradská nemocnice.

Video Rozhovor s Vlastimilem Šršněm a Martinou Havlíčkovou
video

Rozhovor s Vlastimilem Šršněm a Martinou Havlíčkovou

Pokud škola zruší výuku, mají rodiče dětí do 10 let nárok na dávku ošetřovného, a to i v případě, že děti chřipka nenakazila. Potřebný formulář ale na školách často nemají. Pokud škola vydá potvrzení, nemuseli by totiž rodiče čerpat dovolenou. „Ano, mají nárok na ošetřovné, pokud je důvodem onemocnění dítěte či osoby, která jinak o dítě pečuje. V případě uzavření výchovného zařízení vydává žadateli potvrzený tiskopis výchovné zařízení, a to Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení,“ popsal mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka.

Z Karlovarska je nejhorší situace v současné době na Chebsku, kde je 2623 případů akutních respiračních onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Epidemie přitom začíná nad 2000 nemocných. V nemocnici v Chebu a v léčebně dlouhodobě nemocných na Chebsku stále platí zákaz návštěv. V kraji jsou uzavřeny i některé školy, kde počet studentů a žáků v minulých dnech výrazně narostl.

Epidemie respiračních onemocnění už byla vyhlášena i v Moravskoslezském kraji, kde je 2474 nemocných na 100 tisíc lidí. Zavírají se školy, nemocnice omezují návštěvy. Výrazně vzrostl počet nemocných lidí i ve Zlínském kraji. V přepočtu na obyvatele je zde zatím 2332 případů. Hygienici proto dnes také doporučili lůžkovým zařízením a ústavům sociální péče zákaz či omezení návštěv. Prasečí chřipce se dá bránit podobnými způsoby jako chřipce běžné. Důležité je dodržování hygieny, posilování imunity a vyhýbání se rizikovým hromadným akcím. Přehledné informace o prasečí chřipce zájemcům nabízí například nově vzniklý informační portál www.jaknachripku.cz.