Savoy a Toskánsko vygradovaly napětí mezi tajnými službami

Praha – Mezi Úřadem pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědkou, a Bezpečnostní informační službou (BIS) se rozhořel spor kvůli odlišným stanoviskům ke kauzám Savoy a Toskánsko. Výsledkem je tlak na ministra vnitra Martina Pecinu, aby odvolal ředitele rozvědky Ivo Schwarze, což ministr odmítá.

Zatímco BIS je přesvědčena, že únik videozáznamu se schůzkou hradního kancléře Jiřího Weigla s lobbistou Miroslavem Šloufem řídil bývalý ředitel rozvědky Karel Randák, úřad se hájí, že šlo nanejvýš o selhání jednotlivce. Únik videozáznamu spustil kauzu Savoy, která v minulém roce provázela volbu prezidenta. „Pokud BIS došla k takovýmto závěrům, tak ať je prezentuje zcela veřejně. Ať řekne skutečně veřejně: 'Randák stál za kauzou Savoy, stál za kauzou Toskánsko, zorganizoval to.' Ať předloží důkazy,“ uvedl Randák pro ČT.

Něco takového však kontrarozvědka už dříve odmítla, i když ji o zveřejnění na půdě Parlamentu požádal bývalý premiér Mirek Topolánek. Místo toho vznikla na Úřadu vlády čtyřčlenná komise, která měla prověřit verze BIS a rozvědky. Výsledek dal za pravdu BIS. Ministr vnitra Martin Pecina byl požádán, aby kvůli tomu odvolal ředitele rozvědky Ivo Schwarze a jeho náměstka Miroslava Tomana.

„Tyto staré kauzy měly být důvodem odvolání, ale já je nehodlám řešit. Když se neřešily za pana Langera a pana Topolánka, tak nevidím důvod, proč bych je měl řešit já,“ řekl ČT Pecina. Mluvčí premiéra Fischera Roman Prorok ve svém vyjádření oznámil, že premiér a ani jiný člen Úřadu vlády odvolání ředitele ÚZSI nežádal. „Zpravodajské služby spolu nesoupeří, pracují standardním způsobem…,“ dodal mluvčí. O nezdravém soupeření tajných služeb ovšem mluví i bývalý ředitel rozvědky a nynější šéf sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan.

Karel Randák
Karel Randák